Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Prahu i Evropu zatížily finanční tituly, Erste nahlédla pod pětistovku

Pražská burza dnes zaznamenala rekordní propad pod tlakem finančních titulů a O2. Evropské indexy na tom nebyly o nic lépe, vlna realizací zisků se před hospodářskými výsledky za 2Q dostavila v plném proudu. Německý index DAX odepsal -1,24 %, rakouský ATX kvůli bankovním titulům přes 1,8 %, polský VIG -0,76 %. Západoevropské indexy se dnes také moc nepředvedly, francouzský CAC -1,27 %, britský FTSE -1,07 % a italský FTSE MIB dokonce -2,11 %.

Pražská burza dnes uzavřela níže o 1,92 %. Důvodem poklesu byl bankovní sektor, a to především Erste, která odepsala přes 4 % a uzavřela na 501,5 Kč, Komerční banka se neobchodovala o nic lépe a po boku svých sousedů z Evropy Commerzbank -5,7 %, Raiffeisen -6,4 % a Deutsche Bank -2,2 %, si utrhla ještě relativně malou ostudu -2,18 %.

Pražskou burzu strhávají do ztrát akcie Erste a VIG

Hon USA na evropské banky pokračuje. Pokuty nyní hrozí Commerzbank a Deutsche Bank

Dobrý dojem na investory dnes neudělala ani O2 CR, která v dozvucích informací o průběhu odkupu spadla o dalších 4,5 % a zakončila na 254 Kč. Operátor dnes oznámil převzetí virtuálního operátora Gorila. Pojišťovna VIG dnes v průběhu dne odepisovala až 5 %, ale zakončila se ztrátou necelého procenta. Nejprudší propad v bilanci dne realizují akcie CETV s odpisem 7,25 %.

O2 pohlcuje Gorilu

Důvodem poklesu evropských indexů může být posun očekávání o růstu sazeb ve Spojených státech při včerejším obratu Goldman Sachs. Důvodem je pravděpodobně i vybírání zisků před hospodářskými výsledky firem za druhé čtvrtletí a dalším důvodem, především pro pokles evropských titulů, zpomalující tempo ekonomiky v Evropě a zhoršující se podmínky rakouských bank.

Goldman Sachs poprvé: Fed musí se sazbami vzhůru rychleji

K profit warningu Erste se přidaly politické tlaky v Maďarsku a čerstvé rozhodnutí rakouského parlamentu znamenající, že na záchraně Hypo Alpe se budou podílet investoři. Analytici a ekonomové to označují za nebezpečný precedens pro důvěru v investice do finančního sektoru, čehož jsme dnes dost možná byli svědky.

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Hazarduje Rakousko s finanční pověstí? Pád Hypo Alpe zaplatí věřitelé

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter