Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Prahu vedly výš banky. Evropa stagnuje, Wall Street nevěří

Pražská burza v závěru týdne posílila o půprocento a alespoň symbolicky doháněla zaostávání za trhy v regionu z posledních dní. O dvě desetiny výše končí vídeňská burza, v drobném plusu Varšava. V mírných ztrátách naopak končí Budapešť.

K tahounům trhu patřily jednoznačně banky po čtvrtečním uvolnění měnové politiky ze strany ECB. Erste přidala 2,5 % k 573 korunám, Komerční banka procento k 4890 Kč. Ztrácel pojišťovací titul VIG po sníženém doporučení od analytiků Credit Suisse. VIG oznámil založení pobočky v Litvě a plán expanze dále do Pobaltí, oblasti aktuálně zatížené ukrajinským konfliktem.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Zhruba 0,2% ztrátu si odnášení akcie ČEZ či O2. Více jak 2 % odevzdaly akcie NWR, které končí u 2,15 koruny za akcii. Čtvrtek přinesl nové rekordní dno 1,45 Kč na akcii. Britský soud dnes formálně odsouhlasil plán restrukturalizace společnosti, což se očekávalo.

NWR: Britský soud vydal souhlas s restrukturalizací

Západoevropské akciové indexy dnes mírně klesají. I tam se v ziscích drží banky, celkově ale trhy slábnou po potvrzené stagnaci ekonomiky eurozóny. Oznámení, že večer začne platit příměří na Ukrajině, osvěžilo pouze ruské akcie. Nedaří se těžařům.

Potvrzeno: Ekonomika eurozóny se zastavila

Americké trhy rovněž registrují mírné ztráty. Důvodem je velmi špatný obraz z amerického trhu práce. Srpnová tvorba pracovních míst zaostala za odhady tak brutálně, že číslu ekonomové ani nechtějí věřit a očekávají vzestupnou revizi. Už fakt, že taková čísla byla zveřejněna, ale znamená stopku pro očekávání rychlého a prudkého utahování měnové politiky ze strany Fedu.

Sporný trh práce v USA: Ekonomové tak strašným číslům nechtějí věřit

Newsletter