Prahu vedly výš banky. Evropa stagnuje, Wall Street nevěří

Pražská burza v závěru týdne posílila o půprocento a alespoň symbolicky doháněla zaostávání za trhy v regionu z posledních dní. O dvě desetiny výše končí vídeňská burza, v drobném plusu Varšava. V mírných ztrátách naopak končí Budapešť.

K tahounům trhu patřily jednoznačně banky po čtvrtečním uvolnění měnové politiky ze strany ECB. Erste přidala 2,5 % k 573 korunám, Komerční banka procento k 4890 Kč. Ztrácel pojišťovací titul VIG po sníženém doporučení od analytiků Credit Suisse. VIG oznámil založení pobočky v Litvě a plán expanze dále do Pobaltí, oblasti aktuálně zatížené ukrajinským konfliktem.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Zhruba 0,2% ztrátu si odnášení akcie ČEZ či O2. Více jak 2 % odevzdaly akcie NWR, které končí u 2,15 koruny za akcii. Čtvrtek přinesl nové rekordní dno 1,45 Kč na akcii. Britský soud dnes formálně odsouhlasil plán restrukturalizace společnosti, což se očekávalo.

NWR: Britský soud vydal souhlas s restrukturalizací

Západoevropské akciové indexy dnes mírně klesají. I tam se v ziscích drží banky, celkově ale trhy slábnou po potvrzené stagnaci ekonomiky eurozóny. Oznámení, že večer začne platit příměří na Ukrajině, osvěžilo pouze ruské akcie. Nedaří se těžařům.

Potvrzeno: Ekonomika eurozóny se zastavila

Americké trhy rovněž registrují mírné ztráty. Důvodem je velmi špatný obraz z amerického trhu práce. Srpnová tvorba pracovních míst zaostala za odhady tak brutálně, že číslu ekonomové ani nechtějí věřit a očekávají vzestupnou revizi. Už fakt, že taková čísla byla zveřejněna, ale znamená stopku pro očekávání rychlého a prudkého utahování měnové politiky ze strany Fedu.

Sporný trh práce v USA: Ekonomové tak strašným číslům nechtějí věřit

Newsletter