Pravidlo miliardáře Slima: střídmost i v dobách štědrých

Žebříček nejbohatších lidí světa vede v posledních letech střídavě zakladatel Microsoftu Bill Gates a mexický podnikatel Carlos Slim, který ve středu slaví pětasedmdesátiny. Jeho impérium zahrnuje škálu firem, jimž dominují telekomunikační firmy Telmex a América Móvil, která je čtvrtým největším mobilním operátorem světa dle počtu zákazníků (265 milionů v 18 zemích). Slim je ale i jedním z největších filantropů – podporuje vzdělávání, zdravotnictví či kulturu.

Podle kritiků je Slim monopolista, profitující na výsadním postavení Telmexu, jenž provozuje 90 procent pevných telefonních linek v Mexiku. V zemi, kde žije třetina obyvatel na hranici chudoby, leží mnohým v žaludku Slimovo jmění, jež časopis Forbes odhaduje na 74,2 miliardy dolarů (asi 1780 miliard korun). 

Na druhou stranu Slimovo impérium dává přímo práci asi 250.000 lidí a podporuje řadu dobročinných aktivit, mj. přes Nadaci Carlose Slima, založenou v roce 1986. Například v mexické metropoli v roce 1994 otevřel Muzeum Soumaya, pojmenované po jeho zesnulé manželce, v němž je mj. největší sbírka děl Augusta Rodina mimo Francii. Loni otevřel v hlavním městě Mexika největší akvárium v Latinské Americe, které má poskytovat nejen zábavu a osvětu, ale i přispět k ochraně ohrožených druhů.

Loni v červenci Slim například s českou topmodelkou Petrou Němcovou a jejím Fondem šťastných srdcí otevřel v mexickém Veracruzu rozsáhlý areál základní školy, jehož výstavbu zaplatil Slimův konglomerát Grupo Carso a kam Němcové nadace poskytla vybavení. Slim podporuje vzdělávací a zdravotní projekty i v jiných zemích Latinské Ameriky a s nevládní organizací Grameen Trust také poskytuje mikroúvěry nejchudším Mexičanům. 

Gates, Buffett, Slim… Kellnerovi patří 120. příčka

Carlos Slim Helú se narodil 28. ledna 1940 v metropoli Mexiku. Jeho otec se přistěhoval z Libanonu ve 14 letech a z malého obchodníka s galanterií se výrazně vypracoval; i matka byla libanonského původu. Carlos získal na Mexické autonomní národní univerzitě titul stavební inženýr a v roce 1965 založil první firmy, stavební, realitní i investiční, z nichž některé pojmenoval Carso (první slabiky jmen Carlos a Soumaya).

A jak se stal nejbohatším mužem světa? Vydělal zejména na skupování krachujících společností a včasné sázce na vyspělé technologie. Klíčovou roli ale jistě sehrály i jeho zásady podnikání, mimo jiné co nejjednodušší struktura managementu, flexibilita, rychlé rozhodování, rozvoj lidských zdrojů a v neposlední řadě pravidlo: být střídmý i v dobách štědrých. 

Terno udělal v roce 1981 koupí většinového podílu ve firmě Cigatam, tehdy druhém největším výrobci cigaret v Mexiku, jejíž zisky záhy použil na další akvizice. Během dekády si vytvořil široké portfolio – mj. Hulera el Centenario (pneumatiky), Sanborns (restaurace, kavárny, obchody), FRISCO (těžba), Calinda (dnes OSTAR; hotely) či Condumex (energetika, elektronika). 

Carlos Slim zdvojnásobil podíl ve vydavatelství New York Times

V roce 1990 koupil Slim s France Telecom a americkou Southwestern Bell (dnes pod AT&T) státní firmu Telmex. Ve druhé polovině 90. let získal Telmex širokou klientelu jako průkopník předplatných karet na mobilní telefony a v roce 2000 se z něj vyčlenila firma América Móvil. V 90. letech Slim též rozjel podnikání v bankovnictví se svou finanční skupinou Inbursa. 

V novém tisíciletí se stal spoluzakladatelem nízkonákladových aerolinek Volaris a investuje i do médií. V roce 2012 založil se slavným moderátorem Larry Kingem internetovou televizi Ora TV, v roce 2009 poskytl půjčku 250 milionů dolarů vydavatelství New York Times. Díky tomu letos výhodně přikoupil jeho další akcie a stal se s 16,8 procenta největším akcionářem; kontrolu si ale stále drží rodina Ochs Sulzbergerů. Loni se Slimově firmě America Móvil podařila první úspěšná akvizice v Evropě, když získala většinový podíl v rakouské společnosti Telekom Austria. 

Carlos Slim má tři dcery a tři syny; jejich matka Soumaya Domitová Gemayelová, s níž se Slim oženil v roce 1966, zemřela v roce 1999. I ona byla libanonského původu, její strýc byl Amín Džamáíl, prezident Libanonu v ltech 1982 až 1988. 

Newsletter