Pražská burza: další „pohlavek“ Erste, další maximum O2

Oba rakouské tituly potvrdily, že v současné době visí nad indexem PX, který nejúporněji táhnou níže. Potvrzuje se tak pravidlo větší korelace se zbytkem světa, na rozdíl od domácích titulů, které si jakžtakž zatím drží statut bezpečného přístavu. Akcie O2 září nad všemi a zaznamenávají další maximum.

Oba hlavní tituly z domácích řad ráno otestovaly své důležité technické úrovně a jak ČEZ, tak i Komerční banka zavíraly výše. Akcie ČEZu sice v denním vyjádření odepsaly 0,4 %, ale drží týdenní podporu, která je zároveň i letošním minimem tj. 555 Kč. U Komerční banky jsme viděli ještě více nadějný průběh a po ranním otestování svého 200denního průměru na 5200 Kč během dne obchodovala výše a před koncem obchodování dokonce testovala hladinu 5300 Kč. Závěrečná aukce ale tento moment zvrátila a oba tituly viděly spíše prodejní tlak, typický pro známku odlivu peněz z fondů.

Rakouská Erste jako jeden z vysoce rostoucích titulů letošního roku dostává pohlavek a během dvou dnů nemá trh slitování; akcie dnes padá o 3,13 %. Po závěru v Praze se ztráty ve Vídni prohlubují a akcie nabírá nebezpečnou rychlost směrem dolů. Pokud bychom měli hovořit o 200denním průměru jako u Komerční banky, je před námi ještě dlouhá cesta někde k hladině 650 Kč. VIG, který se po prolomení hladiny 30 EUR potácí v neznámém teritoriu padá o 1,9 %. Výsledky příští týden se tak strefují do rozjařené doby.

Philip Morris a Pegas oba ukrajují část zisků v mírném korigujícím módu, ale témata jako solidní výsledky a vstup do indexu MSCI jsou stále podporující faktor. Unipetrol sedí na hladině 161 Kč a bude v hledáčku příští týden po oznámení dopadu výbuchu.

Newsletter