Pražská burza inspirována zisky v Evropě, aktivitu tlumily svátky v USA a UK. Unipetrol bez dividendy

Pražská burza dnes následovala vývoj v Evropě a index PX si připsal 1,1% zisk. Optimismus v regionu zavládl s výsledky víkendových voleb do Evropského parlamentu, v němž většinu křesel získaly proevropské strany. Příznivě trhy vnímaly také výsledek ukrajinských prezidentských voleb, v nichž zvítězil podnikatel Petro Porošenko. Rusko údajně hodlá rozhodnutí ukrajinských voličů respektovat, což přivítala Evropská unie.

Novým prezidentem Ukrajiny bude podnikatel Porošenko, chce ukončit „chaos a válku“

Německý index DAX sílí o 1,6 % na nová maxima a francouzský CAC40 roste zhruba o 0,5 procenta. Londýnský trh dnes zůstává z důvodu svátku (Spring bank holiday) uzavřen, stejně jako trhy v USA, kde se slaví Memorial day.

Za nízkého objemu dnes v Praze rostla většina titulů, přičemž nejmarkantněji se na zisku PX podílely akcie bankovní skupiny Erste (+2,1 %) a ČEZ (+1,1 %). Více než 4% zisk si připsala NWR, akcie KB spíše pouze zpevnily k úrovni 4.571 Kč.

O 1,4 % posílily akcie Unipetrolu. Akcionáři na dnešní valné hromadě odhlasovali, že společnost nevyplatí za loňský rok žádnou dividendu.  

Unipetrol nevyplatí za loňský rok dividendu

Své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku zítra před otevřením trhu zveřejní pojišťovací skupina VIG.

Newsletter