Pražská burza úvodem roku: citelný pokles na všech frontách

Pražská burza po vzoru západní Evropy citelně oslabila a index PX odepsal 2,03 %. Podle očekávání klesaly akcie bank, které tak reagovaly na 3% pokles tohoto sektoru v Evropě z důvodu obav z odtržení Řecka z eurozóny. Komerční banka spadla o více než 2,5 % a Erste se propadla o 3,13 %. ČEZ klesl o bezmála 2 % po dalším propadu cen elektřiny v Německu. Před koncem obchodování se dostal i pod podpůrnou hranici 580 korun, ale nakonec tuto důležitou úroveň uhájil. S ohledem na cenu ropy, která dnes opět propadla o více než 3 % a která bude negativně ovlivňovat i ceny elektřiny a tím i zisky utilit, doporučujeme akcie ČEZ prodávat, nebo zaujmout short pozici s cílovou cenou 500 korun.

Největší pokles jsme zaregistrovali u akcií O2. Na zanedbatelném objemu 20 milionů korun akcie odepsaly 4,5 % a zavřely pod úrovní 225 korun. Zdá se, že na trhu chybí kupci, takže bychom v následujících dnech mohli vidět tuto akcii testovat hranici 200 korun za akcii. Akcie s nižší tržní kapitalizací, například Philip Morris, Fortuna, Pegas, si vedly oproti indexu vcelku slušně a měly spíše smíšenou výkonnost. Objem byl podprůměrný, ten největší protekl akciemi ČEZ, který urval více jak polovinu celkového dnešního objemu.

Okolní trhy měly dnes také negativní výkonnost, BUX index odepsal 1,5 % a WIG20 1,6 %. V Polsku nejvíce klesaly banky a KGHM a v Maďarsku spadly akcie ropné firmy MOL -1,9 % a banky OTP o 1,7 %.

Newsletter