Pražská burza v týdnu skončila v pětici nejhorších ve světě

Pražská burza dnes prožila jednu ze svých méně povedených seancí. Index PX klesl o 1,5 %, když dolů ho tlačily především finanční tituly (VIG -3,1 %, Komerční banka -2,9 %, Erste -0,9 %). Šest desetin procenta ztratila největší emise na trhu, ČEZ. Jedinými rostoucími akciemi byly Unipetrol, Pegas a Philip Morris, který si připsal nejvíce, a to 1,9 %. „Za celý týden pak index ztratil 1,7 % a skončil tak v pětce nejhorších akciových indexů na světě. Od začátku roku s poklesem o 6,6 % se pak nachází v nejhorší desítce,“ upozornil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Evropské burzy dnes ztrácejí druhý den v řadě a umazávají tak zisky ze začátku týdne. Index Stoxx 600 v závěru seance oslabuje o zhruba čtvrt procenta, když dolů ho sráží všechny sektory s výjimkou technologických titulů a síťových odvětví. Nejhůře se daří průmyslovým podnikům, u kterých stojí za zmínku především zklamání z výsledků u švédské automobilky Volvo. Akcie společnosti klesají o 5,5 %. Obecně ale akciové trhy padají pod tíhou geopolitických problémů na Ukrajině a Středním východě. Za celý týden evropský index přidává zhruba půl procenta.

Nad východem Ukrajiny sestřelen malajský Boeing s 298 lidmi na palubě. Trhy klesají (aktualizujeme)

Izraelská armáda vstoupila pozemní operací do pásma Gazy

Ve Spojených státech vstoupily akciové trhy do páteční seance se zisky. Index S&P 500 roste o zhruba 0,4 %, technologický Nasdaq pak o 0,6 %. V plusu se nacházejí všechny hlavní sektory, největší zisky doposud zaznamenávají technologické tituly, které jsou podpořeny příznivými výsledky společnosti Google. Za celý týden ale prozatím index S&P 500 odepisuje zhruba jednu desetinu procenta.

Newsletter