Pražská burza výrazně ztrácí pod tlakem akcií Erste a VIG

Český trh se ponořil pod tlakem rakouských bank do ztrát. Ráno sice trhy v Evropě rostly, ale jak pomalu začaly klesat futures na americké indexy, tak začaly prostupovat do červených čísel také evropské indexy.

DAX byl ráno silnější o 0,8 %, ale aktuálně odepisuje již půlprocento a to zejména pod tlakem akcií Siemens, které spadly o bezmála 6 procent. Panevropský index EU Stoxx 50 aktuálně klesá o 0,8 %, za poklesem stojí hlavně banky. Španělská BBVA odepisuje 2,6 %, Santander 2,4 % a například ING klesá o 2,1 %.

Český trh nyní oslabuje o 1,7 %, když hlavní „zásluhu“ na poměrně silném propadu má pojišťovna VIG, odepisující 4,5 procenta, a banka Erste s odpisem 3,5 procenta. Erste se propadla pod 550 korun kvůli obavám o výši ztrát, spojených s úvěrováním v zemích střední a východní Evropy ve švýcarských francích.

ČEZ našel ráno rezistenci na úrovni 593 korun a od té doby klesá. Dostal se pod tlakem výběru zisků na titulu až pod 585 korun. Naopak poměrně slušně se drží akcie Komerční banky, které zpevňují o půlprocento. CETV připisuje procento, Pegas necelé procento.

Nejlépe v regionu si vedou maďarské akcie, MOL roste +1,1 % a Richter Gedeon o 1,3 %, naopak Polsko jde ruku v ruce s rozvinutými trhy v Evropě a oslabuje o 0,3 %, když klesají hlavně rafinérské firmy PKN a LOTOS.

Futures na americké indexy jsou stále v pozitivním teritoriu +0,02 %, ale velmi se vzdálily od svých dnešních maxim, kdy rostly až o 0,7 %.

Newsletter