Pražská burza zvládla závěr týdne lépe, než Evropa. NWR -15 %

Evropský akciový index Euro Stoxx poklesl v tomto týdnu poprvé za posledních pět týdnů, odráží tak obavy, že by se mohlo Skotsko osamostatnit od Velké Británie.Široký Stoxx Europe 600 zůstal téměř na nule -0,02 %, britský index FTSE vzrostl o 0,16 %. Čerstvé hlasování poukazuje na to, že setrvání Skotska ve společném státě má mírnou převahu 52:48 % hlasů.

Z fundamentálních dat vzrostla evropská průmyslová produkce na 1 % při odhadu 0,7 %. Eurostat se dále vyjádřil k nezaměstnanosti, ta vzrostla o 0,2 % ve druhém čtvrtletí.

Průmysl v eurozóně v červenci oživil

Španělská inflace se propadla v srpnu o meziročních 0,5 %, meziměsíčně +0,2 %. Madrid SE na to reagoval téměř beze změny.

Pozitivní data nepřispěla k růstu a investoři před víkendem vybírali zisky. Německý index DAX poklesl o 0,42 % v čele s RWE, který poklesl o 1,6 % po snížení ratingu. Skupina plánuje rozsáhlejší úspory kvůli situaci na trhu.

RWE bojuje s trhem, rozšíří úspory v elektrárnách

Francouzský CAC 40 se pohyboval na nule -0,04 %.

Pražská burza naopak proti evropským burzám rostla o 0,2 %. Dařilo se ČEZu +1,08 %, ale po mírné stabilizaci cen ropy i Unipetrolu +1,87 %. Téměř 15 % odepsalo NWR, které obchoduje s právy naceněnými na 0,6 Kč.

Newsletter