Pražskou burzu posouvají výš Erste a VIG, ČEZ ignoruje dražší elektřinu

Český trh dopoledne obchoduje mírně v plusu, ačkoli ČEZ limituje růst indexu PX. Akcie domácí energetiky i přes růst cen elektřiny v Německu klesají o 0,5 %, přičemž ráno dokonce testovaly 600 korun. Na trhu momentálně chybí kupci, zřejmě také kvůli negativnímu vyjádření agentury Fitch, která v pátek označila potenciální nákup Slovenských elektrární jako možný důvod pro zhoršení úvěrového ratingu.

Fitch: Akvizice Slovenských elektráren může ČEZ srazit rating

Český trh naopak táhnou nahoru rakouské akcie, Erste +0,9 % a VIG+0,7 %, nicméně největší růst vidíme u akcií Philip Morris, který přidává 1,4 %. Aktivita na trhu je podprůměrná, svou roli sehrává fakt, že obchodní týden bude v Americe kratší, kvůli oslavám Dne díkůvzdání.

Polský index WIG20 díky bankám roste o +0,6 %, například Pekao přidává 1,6 % a vůbec nereaguje na snížení doporučení od UBS na „držet“ z „kupovat“. Pod tlakem jsou místní energie PKN -0,9 %, Lotos -1,9 %. Maďarsko je beze změny, tamní index roste o zanedbatelných 0,03 %.

Evropské trhy, měřeno indexem Eurostoxx, rostou o 1 % a navazují na svou rally z pátku, kdy trhy rostly o více než 3 %. Největším tahounem je bankovní sektor +1,7 % a sektor materiálů +0,9 %, mírně však klesají technologie, jmenovitě polovodiče poté, co ASML kleslo o 2,4 % po horších výsledcích za 3Q14. Trhům v Evropě určitě pomohla lepší německá data Ifo, která byla zveřejněna dnes v 10:00.

Německé firmy se probírají z deliria, index Ifo roste

Newsletter