Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Pražskou burzu strhávají do ztrát akcie Erste a VIG

Domácí akciový trh nabral dvouprocentní ztráty pod tlakem akcií rakouské bankovní skupiny Erste, na které doznívá očekávání letošní rekordní ztráty až 1,6 miliardy eur a navíc další politický tlak na způsob řešení cizoměnových úvěrů na maďarském trhu, který pro Erste (a další banky na trhu) bude znamenat jasné ztráty.

Ač indikace pro evropské obchodování signalizovaly mírnou zeleň, vývoj je opačný. V úvodu pražské burzy zisk registrovaly tituly ČEZ (aktuálně +0,1 %), dále Unipetrol (+0,9 %), Pegas či Philip Morris ČR (+0,1 %).  Směr Praze ale udává zejména Erste, která oslabuje o aktuální více jak 4 procenta do blízkosti 500 korun za akcii při minimu dne 498 Kč, ve Vídni Erste ztrácí necelá 4 procenta k 18,3 eur za akcii.

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Rakušané: Erste a spol. si za problémy mohou samy. Neutíkat, žehlit

Podporou bance nejsou další a další srážení výhledů analytiků. V reakci na slova z banky dosud například Goldman Sachs srazila cíl na 25 eur z 31 eur při neutrálním z dříve nákupního postoje, na 20 z 30 eur pak snížili cíl analytici Deutsche Bank a to rovněž se změnou pohledu na neutrální z nákupního.

„Finanční sektor patří dnes k nejhorším v rámci celé Evropy, v rámci něj zejména banky. Na Erste doznívá jak zpráva o očekávané rekordní ztrátě, tak i další tlak na banky v Maďarsku v souvislosti řešení FX úvěrů,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Po boku rakouské Erste silných 5 procent ztrácejí také akcie rakouské pojišťovny VIG.

Vedle Erste jsou pod tlakem další silné emise pražské burzy. Další finanční titul Komerční banka odepisuje 0,4 % k 4566 Kč, o 1,3 procenta níž jsou akcie O2. Přes 2 procenta dále odepisují okrajové emise CETV a Stock.

Více jak procento ztrácejí také akcie těžební skupiny NWR. Na titulu včera ministr průmyslu Jan Mládek prohlásil, že stát by zvážil odkup OKD při případném prodeji firmy ze strany NWR. Ta stále doufá v dohodu s věřiteli do září.

Mládek: Pokud bude OKD na prodej, koupi zvážíme

Newsletter