Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Pražskou burzu strhla Erste (-16 %), další banky v regionu Maďaři

Hvězda Erste zazářila do ruda -16 %; Komerční banka -2,8 %; Pražská burza -3,89 %, rakouský ATX nedopadl o nic lépe -2,94 %.

Silný výprodej zasáhl pražskou burzu na konci týdne a zvláště samotném konci obchodování. Akcie Erste se nevybarvily správnou barvou a po celý den prohlubovaly ztráty, které narostly na neuvěřitelných 16,19 %. Důvodem razantního poklesu byl profit waring banky – očekávání letošní čisté ztráty až 1,6 miliardy eur kvůli situaci na trzích v Maďarsku a Rumunsku. Maďarský parlament vzkaz z banky potvrdil, když k tíži bank schválil rozsáhlé odškodnění pro klienty u cizoměnových úvěrů.

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Erste dolů tlačila také Komerční banku -2,8 %. Na rakouském trhu se nedařilo výrazně Raiffeisen bance, která pokračovala ve značných výprodejích -4 %. I Raiffeisen reagovala na maďarský parlament a jím schválený vládní návrh, podle něhož budou banky nuceny odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků.

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

O něco menší ztrátu zažila O2 -1,25 % a po dividendový ČEZ -0,49 %. Negativní náladu na rakouském trhu potvrdila pojišťovna VIG -0,19 %. Naopak dařilo se konzervativním titulům Pegas +0,67 %.

Celý středoevropský region zaznamenal prudký pokles. Pražská burza -3,89 %, rakouská -2,87 %, polský WIG -0,53 %, německý DAX -0,09 %. Poklesy byly i na západě, Francie -0,39 %, Španělsko dokonce -0,71 %.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter