Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Pražskou burzu strhla Erste (-16 %), další banky v regionu Maďaři

Hvězda Erste zazářila do ruda -16 %; Komerční banka -2,8 %; Pražská burza -3,89 %, rakouský ATX nedopadl o nic lépe -2,94 %.

Silný výprodej zasáhl pražskou burzu na konci týdne a zvláště samotném konci obchodování. Akcie Erste se nevybarvily správnou barvou a po celý den prohlubovaly ztráty, které narostly na neuvěřitelných 16,19 %. Důvodem razantního poklesu byl profit waring banky – očekávání letošní čisté ztráty až 1,6 miliardy eur kvůli situaci na trzích v Maďarsku a Rumunsku. Maďarský parlament vzkaz z banky potvrdil, když k tíži bank schválil rozsáhlé odškodnění pro klienty u cizoměnových úvěrů.

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Erste dolů tlačila také Komerční banku -2,8 %. Na rakouském trhu se nedařilo výrazně Raiffeisen bance, která pokračovala ve značných výprodejích -4 %. I Raiffeisen reagovala na maďarský parlament a jím schválený vládní návrh, podle něhož budou banky nuceny odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků.

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

O něco menší ztrátu zažila O2 -1,25 % a po dividendový ČEZ -0,49 %. Negativní náladu na rakouském trhu potvrdila pojišťovna VIG -0,19 %. Naopak dařilo se konzervativním titulům Pegas +0,67 %.

Celý středoevropský region zaznamenal prudký pokles. Pražská burza -3,89 %, rakouská -2,87 %, polský WIG -0,53 %, německý DAX -0,09 %. Poklesy byly i na západě, Francie -0,39 %, Španělsko dokonce -0,71 %.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter