Pražskou burzu zatížila Erste, Evropu německý průmysl

Pražská burza v úvodu týdne zůstala pod tlakem kvůli Erste (-2,76 %). Negativní nálada na trhu mohla souviset i s oznámenou průmyslovou produkcí v Německu, která poklesla o 1,8 % hluboko pod dubnovým údajem -0,3 %.

Na pražské burze ani v Evropě se již tradičně nedařilo bankovním titulům: Erste -2,76 %, Komerční banka -0,72 %, Commerzbank -1,20 %, Deutsche Bank -1,66 %. Negativní německá nálada se odrazila i na ostatních indexech: rakouský ATX -1,54 %, francouzský CAC -1,37 %, britský FTSE -0,61 %. Nedařilo se ani energetickým společnostem: ČEZ -0,28 %, RWE dokonce -2,9 %. Za prudkou volatilitou může stát klidná nálada z minulého týdne a také fakt, že v USA se snížila v minulém týdnu nezaměstnanost na 6,1 %. Americká ekonomika tak postupně plní cíle Fedu, jimiž je míra nezaměstnanosti 6 % a inflace okolo 2 %. Trh tyto zprávy může reflektovat se zpožděním. Fed by podle analytiků z Goldman Sachs mohl začít zvyšovat úrokové sazby již v třetím kvartále roku 2015.

Goldman Sachs poprvé: Fed musí se sazbami vzhůru rychleji

Průmyslová výroba v Německu pokračuje v propadu

Rakušané: Erste a spol. si za problémy mohou samy. Neutíkat, žehlit

Co se týče dalších tuzemských titulů, společnost Fortuna vzrostla o 0,73 % poté, co její generální ředitel vidí první pololetí optimisticky díky Mistrovství světa ve fotbale i Wimbledonu a titul má důvěru analytiků Komerční banky. O2 CR (-0,63 %) si dnes pohoršila po zprávě, že PPF získala jen dalších 7,2 % podílu na firmě.

Nakopne MS ve fotbale výsledky i akcie Fortuny?

PPF získala jen dalších 7 % akcíí O2. Co na to analytici?

Ve Spojených státech stojíme na prahu nové výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí roku. Přehled hlavních reportujících jmen přinášíme níže.

Americká výsledková sezóna na startu. Půjdou akcie výš?

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter