Pražskou burzu zatížily banky kvůli Maďarsku i ČNB. Západní trhy čekají na Fed

Pražská burza dnes odepsala půlprocento a vybočila tak z vývoje trhů v západní Evropě i našem regionu. Důvodem byl tlak na bankovní tituly, spojovaný s poznámkou ČNB o nelepšení se špatných úvěrů. Guvernér ČNB Singer dnes pochválil efekty nastavených intervencí na koruně.

Guvernér ČNB bloguje: Spotřebitelé a firmy se začínají chovat „normálně“

Hlavním důvodem pražského poklesu byly ztráty bankovních titulů. Komerční banka odepsala 1,7 % a Erste ještě výraznějších 2,2 %. Na Erste tlačily také obavy z dalších ztrát na maďarském trhu, poznamenal analytik Komerční banky Josef Němý. Napětí přišlo ze strany analytiků ING, dle kterých mohou maďarské banky v souvislosti vládních kroků čelit negativnímu dopadu do hospodaření ze strany cizoměnových půjček v rozsahu kolem 350 miliard forintů.

Proti proudu dnes šly akcie ČEZ se ziskem 1,5 %. To je spojováno s dnes zveřejněným komentářem šéfa ČEZ Daniela Beneše v podnikovém listu. Tam uvedl, že firma není imunní proti poklesu cen elektřiny a ještě letos zahájí další úspory v rozsahu 2,2 miliardy korun. „To by mohlo zvýšit očekávání investorů ohledně budoucích zisků největší české firmy,“ vysvětluje kladný dopad zprávy Němý.

Šéf ČEZ: Ještě letos spustíme další úspory za 2,2 miliardy korun

Evropské trhy dnes oproti pražskému obchodování spíše stagnovaly, burzy ovládá vyčkávání na rozhodnutí Fedu o dalším omezení QE, které bude zveřejněno ve 20:00. FTSE 100 končí s +0,4 %, DAX s +0,2 %, CAC o desetinu procenta níž. Šéfka Fedu Yellenová představí novou prognózu pro americkou ekonomiku a bedlivě sledovány budou komentáře ke stavu ekonomiky i výhledu pro zvyšování sazeb.

Dolar čeká na rozhodnutí Fedu na úrovni 1,3547 EURUSD, ropa na 200 dolarů?

K opatrnosti investorů dnes přispívá i rozšiřující se násilí v Iráku. V růstu tak pokračuje cena ropy. „To pomáhá k ziskům akciím energetických společností (např. Royal Dutch Shell nebo BP +1,5 %), zatímco padají akcie aerolinek (např. Air France nebo Ryanair o více než 2 %),“ poznamenal Němý.

V zámoří je kromě zasedání Fedu pozornost upřena i na kvartální výsledky hospodaření. Ty dnes přinesly podporu obchodování s akciemi FedEx, jejíž akcie připisují řádově 5 %, u Adobe Systems titul v úvodu rostl dokonce o bezmála 10 %. 

Newsletter