Pražskou burzu zatížily rakouské tituly. Řecké banky -30 %

Pražská burza dnes propadla o silných 1,48 procenta a výrazně se svou výkonností odchýlila od okolních trhů, které se stále obchodují v kladných číslech. Na poklesu se podílely zejména banka Erste a pojišťovna VIG, které byly pod tlakem skoro po celý den a v poslední fázi obchodování se k nim přidaly také akcie O2 propadem o 1,8 % a ČEZ oslabením o 0,85 %.

Erste během dne klesala až o 5 % na 535 korun, kde konečně našla podporu. Podobně na tom byl VIG a z dalších rakouských titulů mimo pražskou burzu také banka Raiffeisen, která se dostala kvůli obavám o možném navyšováním kapitálu pod 9 euro za akcii a letos již ztrácí již 26 %.

Na bankovní trh mají také negativní vliv 30% poklesy řeckých bank, kde se začíná spekulovat o nesplacení řeckého dluhu.

Řecké banky stojí na vratkých nohách. Jejich akcie padají

ČEZ se opět vydal proti utilitám v Německu a nakonec zavřel na denním minimu 584 korun slabší o 0,85 %. Akcie O2 klesly o bezmála 2 % a zakončily taktéž na denním minimu 221 korun. Společnost reagovala prohlášením na spekulace kolem střetů s Dial Telecom v ČD Telematika. Snahu vykoupit podíly od menšinových akcionářů vysvětlila právě dřívějším navýšením podílu Dial Telecom na 29 % a snahou zamezit mu v získání blokační třetinové menšiny.

Velmi dobrou výkonnost opět ukázala Komerční banka, která svým defensivním naturelem přilákala zahraniční kupce a posílila o 1,67 %. Objem na trhu byl dnes nadprůměrný 750 milionů korun.

Okolní trhy oproti pražskému trhu rostly. WIG 20 vytáhly do plusu banky, kde došlo k uzavírání krátkých pozic poté, co ministr financí naznačil, že úvěry vedené ve švýcarském franku nebudou konvertovány do zlotého v poměru, který by měl poškodit bankovní sektor. Nejvíce rostly akcie Getin +8,5 %, PKO +5,9 % nebo mBank +4,2 %, na druhou stranu klesaly hlavně akcie ropných firem PKN a LOTOS shodně o 1,8 %. Index WIG20 však stále obchoduje v pozitivním pásmu +0,68 %. I do Maďarska přitekly nové peníze, rostly akcie MOL +1 % i přes propad ceny ropy a posílily i akcie Richter Gedeon +0,91 %. Maďarský BUX tak celkově přidává 0,6 %. 

Newsletter