Pražský PX s mírným ziskem, dividendové zprávy bez vlivu…

Klid před bouří na pražské burze; Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu; Amerika je ochotna jednat s Íránem o podpoře Iráku

Pražská burza si v úvodu týdne připsala 0,16 % a zakončila na 1034 b. Objemy byly hluboce podprůměrné na úrovni 316 milionů Kč. To může souviset s vypjatou situací v Iráku a zastavením plynových kohoutků směr Ukrajina.

V hledáčku investorů se dnes na předních příčkách objevoval ruský Gazprom (6,13 EEUR; +0,26 %), kterému do dnešního dne měla Ukrajina zaplatit dluh 1,95 miliardy dolarů. Ukrajina dostane ode dneška jen tolik ruského plynu, za kolik si předem zaplatí. Dodávky plynu na Ukrajinu byly zatím sníženy na nulu, protože země nemá předplacený plyn za červen.

Americký ministr zahraničí Kerry dnes trochu snížil nervozitu na trzích, když se vyjádřil k vypjaté situaci v Iráku. USA jsou podle něj ochotny jednat s Íránem, navíc nevylučují vojenskou spolupráci.

Pegas vyplatí dividendu 1,10 eura/akcii, schválili akcionáři

Ukrajina dostane jen tolik plynu, za kolik zaplatí předem, rozhodl Gazprom

Na pražské burze byl dnes poměrně klid. Sázková společnost Fortuna se dnes naposledy obchodovala s nárokem na dividendu 0,22 EUR (zhruba 6 korun), při dnešní závěrečné ceně 127,7 Kč nese slušný dividendový výnos 4,7 %. Vzhledem k probíhajícímu mistrovství světa ve fotbale v Brazílii se domnívám, že výsledky společnosti za 2Q mohou být tímto silným fundamentem pozitivně ovlivněny.

Dařilo se dnes pojišťovně VIG (1054 Kč; +0,76 %) a akciím ČEZ (604 Kč; +0,17 %). Valná hromada znojemského Pegasu dnes schválila dividendu ve výši 1,1 EUR, což při dnešní závěrečné ceně 603 Kč představuje dividendový výnos 5 %.

Německý DAX zakončil -0,14 %, táhla ho dolů bankovní skupina Deutsche Bank -1,4 %. Polský WIG zaznamenal pokles -1 % a rakouský ATX růst +0,09 %.

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter