Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Pražský trh stáhly níž opět banky, ČEZu nižší „cílovky“ neuškodily

Index pražské burzy PX opět zavřel v červených číslech. Hlavním důvodem poklesu byly banky, které spadly řádově o 1 %. Komerční banka skončila na 4.650 korunách slabší o zhruba 1 %, VIG spadl dnes nejvíc, a sice o 1,47 % na 1.003 koruny po snížení cílové ceny od JP Morgan. ČEZ, kterému analytici Goldman Sachs i Deutsche Bank snížili cílové ceny, nakonec po ranním propadu zažil svižnou jízdu nahoru a uzavřel den na denním maximu 597 korun silnější o 1,29 %. Také Philip Morris si polepšil o 1 % a zavřel na 10.300 korunách, a nejvíce dnes rostly akcie CETV +2,51 %, když okopírovaly vývoj v Americe.

Okolní trhy předvedly mnohem lepší výkonnost. Polský index WIG20 aktuálně roste o 1,3 %, tažen vzhůru energetickými společnostmi LOTOS +3,2 %, PKN +2,5 %, ale i banky byly silnější, když přidaly zhruba 1,5 %. V Maďarsku došlo po dalším ranním „výplachu“ k odpolednímu posílení, index BUX odepsal všechny ranní ztráty a aktuálně si připisuje zisk 0,8 %, podpořen MOL +0,8 %, OTP +1,5 % a posiluje i Magyar Telekom +1,5 %.

Evropské akciové indexy se dostávají z ranních ztrát a v současné chvíli jsou již v kladných hodnotách, taženy vzhůru energetickými firmami.

Newsletter