Pražský výprodej: padal ČEZ i banky

Český trh dnes prožil tvrdý dopad. Index PX se po sérii ziskových seancí zřítil o 1,8 % a sotva ubránil úroveň 1000 bodů. Již včera jsme zdůrazňovali, že český trh je podle indikátoru RSI překoupený a že může dojít k poklesům díky vybírání zisků. Hlavním důvodem pro dnešní propad akcií bylo nejednoznačné vyjádření šéfa ECB Draghiho ohledně další podpory ekonomiky a navíc výrazně snížil odhady růstu HDP v eurozóně pro roky 2014 až 2016.

ECB srazila prognózu, dál drží trhy napjaté

Už během Draghiho komentáře začalo skokově posilovat euro proti dolaru a to přispělo k překotnému vybírání zisků na akciích v Evropě i u nás. Hlavní tituly s největší vahou v indexu PX, ČEZ, Komerční banka a Erste klesly o zhruba 2 %. Propady akcelerovaly ke konci obchodování a nabraly na intenzitě v zavírací aukci díky poměrně velkým prodejním příkazům, které poslaly zmíněné tituly na denní minima. Objemy obchodů nevybočily z průměru, což je mírně negativní, pokud přihlédneme k těmto výrazným pohybům. Tento jev by mohl naznačovat, že dosavadní kupci z trhu odešli a tak prodejci budou muset stlačit ceny níž, aby nalezli poptávku.

Polsko dnes oslabilo o 1,15 %, když klesala většina bank a přidávala se k nim i například utilita Tauron -4 % nebo operátor OPL -2 %.

Maďarsko bylo jedním z mála trhů, které odolaly výprodejům v Evropě. Index BUX nakonec přidal 0,68 % za přispění akcií OTP +0,8 % a MOL +1 %. Zřejmě došlo k alokaci prostředků z českých a polských akcií, které mají letos pozitivní výkonnost do maďarských akcií, když tyto akcie vykazují letos, měřeno indexem BUX, pokles o 6 %.

Newsletter