Pražští klienti mají vyšší nároky na bydlení, říká Jan Lobo z K&L Rock

Jan Lobo, zdroj: K&L Rock

Realitní trh pravděpodobně čeká v blízké budoucnosti ochlazení. Rostoucí úrokové sazby a regulace centrální banky vedou k tomu, že na hypotéky dosáhne menší počet lidí než v nedávné minulosti. Není se čemu divit, letošní průměrná úroková sazba Hypoindexu dosahovala v září 6,23 procenta, zatímco o rok dříve to bylo jen 2,67 procenta.

V nejisté době se hodí mít aktivity rozložené do více sektorů než jen do nemovitostního. Skupina K&L Rock se proto mimo developmentu věnuje i správě aktiv akciových a dalších trzích. Přečtěte si rozhovor s Janem Lobem, spoluzakladatelem K&L Rock.

Jak velký objem aktiv (assets under management) nyní spravujete? O které sektory se primárně jedná?

Skupina K&L Rock má aktuálně v aktivech téměř půl miliardy. Jedná se zejména o sektory celosvětových trhů a developmentu. Sázíme na akciové trhy, trhy komodit a energetické trhy.

Akciové trhy si letos prošly dramatickými změnami. Ovlivnilo to nějak vaše investiční portfolio?

Jak se to vezme. Určitě máme na akciových trzích otevřené záporné pozice, nicméně jsme do těchto pozic vstupovali s dlouhodobým horizontem. Pohyby trhů nás proto jen tak nerozhází. V horizontu 5-10 let stále věříme v růst ekonomiky, jako je ta americká.

Tento rok opět nabídnul investorům zajímavé ceny pro vstup do trhu.

Centrální banky začaly s utahováním měnové politiky. Dopadlo to nějak na financování vašich developerských projektů?

Ano. Dopadá to hlavně v podobě zvýšených úroků bank jak u financování projektů, tak i schvalovaní a podmínek hypoték našich zákazníků.

Jaký typ klientů máte?

Jedná se převážně o fyzické osoby, které můžeme označovat jako kvalifikované investory.

Zaměřujete se na rezidenční development. Plánujete do budoucna i jiný typ (kanceláře, obchody nebo logistika)? 

Určitě se nebráníme i těmto odvětvím. Rádi bychom k dlouhodobým aktivům přidali i komerční nemovitosti, ale v tuto chvíli se soustředíme na aktuální projekty, a ty jsou rezidenčního charakteru. Pokud bude skupina růst tempem, které se jí dařilo dodnes, jistě se po jiných možnostech brzy porozhlédneme.

Pozorujete nějaké regionální rozdíly v preferencích vašich rezidenčních zákazníků?

Naši pražští klienti si potrpí na kryté parkovací stání. V regionech naopak není kryté parkování vyžadováno, našim zákazníkům zde obvykle postačí venkovní místo.

V mimopražských lokalitách, jako je například Rezidence na Bradle ve Světlé nad Sázavou, také nenabízíme vyšší standardy. Jedná se například o dispozice bytů nebo nadstandardní obklady koupelen. Takové úpravy kladou vyšší požadavky na výstavbu a jsou typické pro exkluzivní projekty v Praze.

Plánujete se svým developmentem vstoupit i na zahraniční trhy?

V horizontu pěti let zatím v rámci developmentu neplánujeme vstupovat na zahraniční trhy. Věřím, že v naší zemi je ještě spousta pěkných míst ke skvělým projektům.

Jan Lobo má bohaté zkušenosti na akciových, měnových či komoditních trzích a především v oblasti realit. Obchodování na burze se věnuje již od mládí a v roce 2019 založil se svým tehdejším kolegou Erikem Kmetěm skupinu K&L Rock Group. V roce 2020 spustili alternativní investiční fond, který zhodnocuje prostředky klientů unikátní kombinací investic do nemovitostí, tradingu na akciových i komoditních trzích a private equity. V současnosti jsou aktivity skupiny rozčleněny do tří hlavních oblastí – správa a zhodnocování majetku, realitní projekty a private equity investice.

Jan Lobo se v rámci K&L Rock Group věnuje vedení realitních a developerských projektů, tvorbě a naplňování celkové strategie a vize a také řízení, školení a rozvoji týmu zhruba desítky obchodníků.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter