Před klíčovými údaji z trhu práce sílí americké akcie i dolar

Americké akcie umazaly před klíčovými pátečními daty z amerického trhu práce středeční ztráty a uzavřely o zhruba půlprocento výše. Dařilo se aerolinkám.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že počet nových žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti minulý týden vzrostl pouze nepatrně a zůstal v blízkosti patnáctiletého minima. Data naznačují, že situace na pracovním trhu největší světové ekonomiky se přes celkový nevýrazný hospodářský růst nepřestává zlepšovat. 

Akcie čínského internetového prodejce Alibaba se vyšvihly o 7,5 procenta v reakci na zprávu, že firma vykázala vyšší čtvrtletní tržby, než se čekalo. Tesla Motors naopak více než jedno procento odepsala kvůli prohloubení kvartální ztráty, ač na trhu dodala rekordní počet svých aut. V nejbližších dnech přineseme na serveru Roklen24 podrobný komentář k novinkám firmy z dalších oblastí.

Výrazného zlepšení na 2,6 miliardy dolarů se dočkal zisk americká části koncernu Fiat Chrysler. Kvartální tržby Fiat Chrysler Automobiles US stouply o deset procent na téměř 21 miliard dolarů. Firma zvýšila prodej o šest procent na 661 tisíc aut a těžila z popularity modelů Jeep Cherokee nebo  Renegade.

Širší index amerických akcií S&P 500 připsal 0,38 procenta, uzký index bluechips DJIA zpevnil o 0,46 %, technologický Nasdaq končí výše o 0,53 %. Akcie tak zkorigovaly pokles z půli týdne, který byl i reakci na slova šéfky Fedu Janet Yellenové o tom, že akcie se obchodují vysoko a tuto situaci vnímá nebezpečně.

Na měnových trzích dnes zpevňuje americký dolar vůči euru, k čemuž pomohla i citovaná data z úřadů práce. Euro k dolaru během dne zpevnilo až na 1,1392 USD, což byla nejvyšší hodnota za více než dva měsíce. Následně ale ustoupilo na aktuálních 1,1270 EURUSD, což znamená v denní bilanci pokles hlavního měnového páru o 0,7 %.

Dolaru pomohl také ústup německých vládních dluhopisů z letošním maxim. Podpořil poptávku po amerických dluhových papírech a tím také americkém dolaru.

Poměrně výrazným propadem procházejí dnes ceny ropy. Severomořská ropa Brent i lehká americká ropa WTI odepisují řádově 3 procenta do blízkosti 66 a pod 59 dolarů za barel. Trh ovládly fundamentální zprávy o převisu nabídky ropy nad poptávkou. V úvodu června bude ve Vídni jednat ropný kartel OPEC a agentury přinášejí první citace zdrojů z kartelu o tom, že – ač OPEC k takovému kroku chce přimět Rusko – svou těžbu opět neomezí a nabídku ropy na trhu neztenčí. Podporu cen ropy na trzích tak od jednání očekávat nelze.

Newsletter