Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Před mediálním klidem se z ČNB ozvali jestřábi. „Hike“ v srpnu?

Srpnové zasedání bankovní rady České národní banky se blíží a centrální bankéři se pomalu kvůli mediální karanténě odmlčí. Včera se ozvali hned dva ze sedmi. Rozhovor pro týdeník Euro poskytl Mojmír Hampl, který za několik měsíců po 12 letech v radě skončí. A pro Bloomberg pak promluvil člen bankovní rady Vojtěch Benda. Od dvou centrálních bankéřů tak zazněly výroky o možnosti druhého zvýšení úrokových sazeb za sebou. 

Hampl týdeníku řekl, že poslední zvýšení úroků bylo nezbytné a o dalších se nyní bankéři budou bavit na každém zasedání bankovní rady. Základní úroková sazba se podle něj musí v dohledné době alespoň zdvojnásobit.

Je fakt, že reálné mzdy rostou nejrychleji za posledních deset let a předbíhají růst produktivity. Je fakt, že ve spotřebitelských cenách klasicky definovaných Českým statickým úřadem to úplně vidět není, upozornil viceguvernér. „Ale musím říci, že existují ceny, v nichž to vidět je. Jenom nejsou obsaženy ve spotřebitelském koši. To jsou nemovitosti. Když se díváme na nemovitosti určené pro bydlení jako na investice a nikoli jako na spotřebu, zamlžuje to celý obrázek vývoje cen. Když se podíváte na ceny nemovitostí určených k bydlení za loňský rok, rostou nejrychleji v celé EU,“ konstatoval Hampl.

Benda pak pro Bloomberg uvedl, že slabší než očekávaný kurz koruny a robustní růst mezd může přimět bankovní radu zvýšit sazby na zasedání, které se koná ve čtvrtek 2. srpna. Inflační tlaky jsou podle něj silnější, než byly v květnu.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése vyjádření jak od Bendy o vyšších inflačních tlacích, tak od Hampla o aktuálnosti růstu základních sazby naznačují, že za současné situace nejsou dvě zvýšení za sebou vyloučené. „Podobné výroky zároveň utvrzují trh v ochotě bankéřů sáhnout k dalšímu kroku utažení měnových podmínek. To by samo o sobě mohlo přinést silnější korunu,“ míní Šoltés.

Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,84 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,79 až 25,90 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,93 až 22,17 USDCZK.* Z domácích dat dnes Český statistický úřad zveřejní konjunkturální průzkum za červenec. 

Dolar včera vůči euru posiloval, z ranních úrovní kolem 1,1740 EURUSD se dostal až k úrovni 1,1690 EURUSD. „Dolar tak příliš dlouho neudržel své slabší úrovně, na které ho koncem minulého týden dostal prezident Donald Trump, když se vyjádřil proti zvyšování dolarových úrokových sazeb a nepřímo proti silné americké měně,“ uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky.

Aktuálně se obchoduje na 1,1672 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,75 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1661 do 1,1782 EURUSD.*

Z dat dnes budou zveřejněny předběžné červencové PMI z eurozóny, Německa a Spojených států. „Předběžná data evropských PMI za červenec by měla utnout klesající časovou řadu patrnou v průběhu celého prvního pololetí,“ dodal Vejmělek. O sazbách bude ve 14:00 rozhodovat maďarská centrální banka, změny se nečekají.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter