Před propady na trzích se není kam schovat. Klesá vše od akcií po dluhopisy a ETF

Zdroj: Depositphotos

Dopady ruské agrese na světovou ekonomiku přišly v nejméně vhodnou chvíli, kdy celý svět teprve začal boj s rostoucí inflací. Tu primárně způsobila umělá stimulace poptávky prostřednictvím navýšení objemu peněz v ekonomice. Rusko je však vývozce několika zásadních komodit, jako je nikl, zinek nebo pšenice, ale především energetických komodit, jako je ropa nebo plyn.

Centrální banky brzdí rozjetou ekonomiku

Stěžejním článkem pro světovou ekonomiku jsou nyní ty stejné instituce, které ji pomohly dostat během pandemie zpět na nohy, centrální banky. Ty nyní začaly rychle utahovat šrouby měnové politiky a uzavírají kruh tím, že se vyššími sazbami snaží domácí poptávku zchladit a zamezit dalším interním inflačním tlakům. Ty externí, jako jsou ceny ropy a plynu, ovlivnit nedokážou. Jde dvousečnou zbraň, která pomůže zamezit dalšímu růstu inflace, ale bohužel za cenu vyšší nezaměstnanosti a potenciální recese.

Především americký Fed je kritizován, že nechtěl zasáhnout do kondice finančních trhů na podzim minulého roku a nezačal s postupným růstem sazeb. Nyní je výrazně za inflační křivkou a musí být o to více agresivní. To si uvědomují finanční trhy a s obavami rychlejšího růstu sazeb postupně odepisují své luxusní valuace. Bez vidiny pozitivního prostředí pro další růst a ekonomického růstu za svým vrcholem, nemají investoři v trhy příliš velkou důvěru. Takto křehkému trhu stačí málo, aby se sesypal jako domeček z karet a horšící se ekonomická čísla z Číny, druhé největší ekonomiky, spolu s dalšími lockdowny v zemi, jsou pro mnoho investorů až příliš velká nejistota.

Akciové trhy jsou také barometrem ekonomické nálady a již nyní naceňují nejistotu, do které se řítíme. Zpravidla klesají o několik měsíců dříve, než začnou klesat makroekonomická data. Největší americký index S&P 500 má za sebou nejhorší týden od března 2020 a poprvé od dubna 2021 se dostal zpět pod 4 000 bodů. Technologický index Nasdaq je ze svého maxima o více jak 25 % níže, zatímco pražský index PX díky svým defenzivním titulům odepsal jen přes 11 %. Klesají však i ta nejbezpečnější aktiva vůbec, státní dluhopisy. Ačkoliv bychom očekávali, že se investoři budou zajišťovat raději v dluhopisech se zajímavým výnosem, který je ve Spojených státech v případě desetiletých splatností nad 3 %, hotovost vítězí.

Pozitivní výsledky zatím nepomohly

Výsledky největším amerických společností přitom nebyly žádným zklamáním. Naopak řada z nich reportovala pozitivní čísla, ale sentiment má poslední týdny hlavní slovo. Dochází dokonce k výprodejům na všech třídách aktiv od růstových a hodnotových akcií, dluhopisů, kryptoměn až po drahé kovy. To bylo v minulosti typické chování na konci krátkodobých výprodejů, po kterém následovalo oživení. Něco podobného může nastat i nyní, jelikož výsledková sezona končí, květnové zasedání Fedu již proběhlo a poslední důležitý údaj americké inflace je naplánovaný na středu. Krátkodobě bychom tedy mohli být svědky uklidnění, ale zatím nikdy v historii nemusel Fed utahovat měnovou politiku v tak rychle utažených finančních podmínkách, které sledujeme nyní. Dolarový index totiž od začátku dubna posílil z 98,33 o 5,46 procenta na 103,69. Stejně tak výnosy ze státních dluhopisů rostly z 2,34 procent na 3,025 procenta. Tak rychle dokázaly trhy udělat většinu práce za americký Fed. V minulosti naopak spíše měnové podmínky uvolňoval a sazby snižoval.

Přesuny mezi ETF fondy

Kam se tedy přesunují peníze z největší ETF fondů? Od začátku dubna došlo k největšímu odlivu 12,014 miliardy USD z iShares Core S&P 500 ETF, který kopíruje výkonnost indexu S&P 500. Dalších 11,11 miliardy USD stáhli investoři z největšího ETF na světě SPDR S&P 500 ETF Trust také kopírujícího index S&P 500. Největší příliv kapitálu 2,98 miliardy USD naopak zaznamenal Schwab Intermediate-Term U.S. Treasury ETF, který poskytuje expozici v amerických státních dluhopisech se splatností 3-10 let. Dalších 2,93 miliardy USD investoři přesunuli do SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF, který kopíruje americké státní dluhopisy s krátkou splatností. Nebo 2,526 miliardy USD, které si našly cestu do ProShares UltraPro QQQ. Ten poskytuje trojnásobně napákovanou expozici indexu Nasdaq, což potvrzuje také chuť využít nižších ocenění a trochu více riskovat.

 

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter