Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Předčasný Ježíšek Elona Muska

Ještě ve dnech, kdy všichni teprve letošní vánoční dárky nakupovali, někteří šťastlivci už si nějaké rozbalili.  Jedním z nich byl i zakladatel Tesly Elon Musk. Jeden dárek mu nadělil americký kongres a druhý projekt Space X.

Welcome back, baby!

Novodobé závody v dobývání vesmíru pokračují. Pero si od Jeffa Bezose převzal zpět Musk. Po raketě, která v létě po startu shořela, se novému Falconu 9 nesoucímu jméno Millenium Falcon, podařilo dosáhnout orbity a přistát zpět na základně.

 

Je to další krok v Muskově cíli kolonizovat Mars, pro který jsou obnovitelné rakety klíčové. Už nyní má Musk rozmyšleno, jak se na Marsu případně zabydlí. V podstatě všechno je ke kolonizaci připraveno, stačí se tam jen dopravit.

Muskova raketa vynesla do vesmíru satelity a úspěšně se vrátila na zem
 

Co se týče baterií Powerwall, které by měly velmi brzo začít opouštět výrobní linku Gigafactory 1 v nevadské poušti, Muska jistě potěšilo rozhodnutí amerického kongresu z minulého pátku.

Kolonizace Marsu: Elon Musk a jeho společnosti

Američané vstříc obnovitelným zdrojům

Garnitura Baracka Obamy koncem minulého týdne prodloužila zásadní balíček týkající se podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Sektor obnovitelných zdrojů, ačkoliv kvete od roku 2009, potřebuje pro masivní infrastrukturní investice trochu jistoty. Investoři ale na podzim tuto jistotu ztráceli a začali utíkat pryč – SunEdison, který se v červenci obchodoval za 30 dolarů, šlo v listopadu nakoupit i za 2,8$, Muskovo SolarCity ztratilo na podzim polovinu hodnoty a politický výhled rozhodně nebyl růžový.

Tesla, Musk a Twitter. Jak sehnat kvalitní inženýry?

Republikánský kongres je nakloněn spíše fosilním zdrojům a velmi málo návrhům presidenta Obamy. Nakonec ale minulý týden prošel kritický návrh na prodloužení investiční pobídky (slevy na dani) na dalších 6 let – investment tax credit – tzv. ITC.

Investor do solárních zdrojů si může odepsat příjemných 30% jejich ceny ze svých daní, a to až do konce roku 2019, poté sleva klesne na 10% na další 3 roky. Americká vláda pak počítá, že slevy budou pokladnu stát 622 miliard dolarů. Další trilion dolarů vláda plánuje proinvestovat. Obě zmiňované akcie na to reagovaly sprintem vzhůru a přinesly svým zbylým investorům alespoň trochu vánočního klidu. 

Muskův boj s regulatorními mlýny

Newsletter