Predikce: ECB prodlouží program QE, ve hře jsou i firemní bondy

„Na svém dnešním zasedání zaujme Evropská centrální banka opatrný postoj. Očekáváme, že prodlouží program QE o dalších nejméně šest měsíců,“ předpovídá Andrea Iannelli, investiční ředitel společnosti Fidelity International.

ECB se podle něj pokusí vylepšit technické aspekty programu kvantitativního uvolňování, aby tak byly překonány problémy s nedostatkem investičních příležitostí, které se mohou objevit v roce 2017. „My si proto udržujeme pozitivní náhled na evropský vývoj s možností profitovat z případné flexibility ECB při dalších nákupech,“ vysvětluje ředitel.

Všichni investoři, kteří vlastní instrumenty s pevným výnosem, očekávají čtvrteční zasedání s ještě větším napětím, než čekali na výstup italského referenda. „Jeho výsledek a následná reakce finančních trhů na demisi italského premiéra ostatně zdůraznily, že v Evropě bude hlavním zdrojem nejistoty politika, neboť v roce 2017 proběhnou volby v klíčových evropských zemích,“ konstatuje Iannelli.

Centrální bankéři a peněženky: Kdo si vydělá nejvíc?

Co se týče prodloužení programu, většina tipů tedy sází na září 2017, Některé spekulace rovněž hovoří o tom, že by mohla být upravena i pravidla skupování firemních dluhopisů. V tomto směru se nabízí například nákup bondů, jejichž výnos je nižš než depozitní sazba banky, tedy -0,4 %. Její samotná výše by pak podle agentury Bloomberg měla s téměř 100% pravděpodobností zůstat beze změny.

Rozhodnutí  o sazbách bude dnes zveřejněno ve 13:45. Tisková konference guvernéra Draghiho pak začíná ve 14:30.

Centrální banky se „nafukují“ nejrychleji za posledních 5 let

Newsletter