Predikce Roklen: Česká ekonomika ke konci roku zrychlila na 2,5 %

Během zítřejšího rána bude zveřejněn první odhad HDP české ekonomiky za poslední kvartál 2016. Oproti předchozímu číslu (finální data) ze třetího čtvrtletí bychom se měli dočkat vyšších hodnot. Kolik? Odhad ekonomického týmu Roklen pracuje s 2,5 %.

„Předběžná hodnota meziročního růstu HDP za čtvrté čtvrtletí překoná tu z třetího čtvrtletí. Očekáváme meziroční růst o 2,5 procenta. Důvodem k optimismu je spotřeba domácností, která by měla zaznamenat silný meziroční růst,“ představil svou predikci ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Dobrou kondici domácností naznačují prakticky všechna zveřejněná data z konce minulého roku. Důvěra spotřebitelů dosahovala historických maxim, růst mezd pokračoval vysokým tempem a rovněž maloobchodní tržby rostly ke konci roku průměrně přes čtyři procenta v meziročním srovnání.“

Co se týče dalších složek hospodářského výkonu země, pokles v rámci srovnání loňska a letošku byl pozorován v oblasti mezinárodního obchodu.

„Meziroční pokles byl naopak zaznamenán u bilance mezinárodního obchodu. Především negativní pozice v prosinci sráží hodnotu čistého exportu za poslední čtvrtletí minulého roku pod hodnotu stejného období roku 2015,“ dodal Šoltés. „Slabý mezinárodní obchod se však na růstu HDP podepíše jen symbolicky, především kvůli nízkému vlivu změny čistého exportu na změnu HDP.“

Výsledek předběžného odhadu bude zveřejněn dopoledne v 9:00. Odhad agentury Bloomberg pracuje s 2,2 % meziročně, mezikvartáně pak s 0,8 %.

Newsletter