Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Přehřáté londýnské reality: Jen korekce, nebo obrat dolů?

Hodnota uzavřených transakcí s luxusními nemovitostmi v centru Londýna poklesla o plnou pětinu. To je signálem, že na tamní realitní trh zřejmě (konečně?) dorazila korekce. 

Údaje, které přinesla realitní společnost Strutt and Parker a na které odkazuje CNBC, se zaměřují právě na luxusní nemovitosti. Ukázaly, že celková hodnota nemovitostí ve třetím kvartálu poklesla o 21,1 procenta v porovnání se stejným obdobím z roku 2013.

Hodnota nemovitostí pod hranicí 2 milionů liber poklesla o 20,8 procenta a nemovitosti v pásmu 2 až 5 mil. GBP propadly dokonce až o 27,1 procenta. Nemovitosti za více jak 5 mil. GBP si vedly o něco lépe, když jejich hodnota poklesla o 15,2 procenta.

S tím, jak se Velká Británie blíží do volebního roku 2015, by mohla nejistota ohledně politické budoucnosti odradit zájem dalších kupujících. Již nyní existuje kontroverzní návrh od Labour party ve formě tzv. „mansion tax“, tedy speciální daně uvalené na všechny nemovitosti v hodnotě 2 mil. GBP a víc. Detaily návrhu nejsou ještě zcela známy, ale stínový kancléř Ed Balls uvedl, že výše daně by mohla dosáhnout až 3 000 GBP ročně.

Podobný scénář, jenž postihl ceny londýnských nemovitostí, dopadl i na celkový objem uzavřených transakcí, které poklesly o 26,8 procenta.

Zahraniční kupci byli dříve přitahováni Londýnem jako místem bezpečného útočiště pro své investice. Nyní se zdá, že se z trhu postupně stahují, uvedl realitní agent Knight Frank ve svém reportu. Dle tohoto reportu představovali zahraniční investoři v letošním roce již jen 47 procent. V roce 2013 to přitom bylo více jak 64 procent a v roce 2012 až 73 procent.

Zpomalení a pokles na trhu londýnských nemovitostí může mít dopad i na britskou ekonomiku, která by dle dat MMF měla za rok 2014 vzrůst o 3,2 procenta. Právě předchozí výrazný nárůst cen na realitním trhu významně přispěl k ekonomickému oživení po krizi z roku 2008.

Je třeba brát tento pokles v potaz, avšak zatímco celkové hodnoty uzavřených transakcí v centru Londýna výrazně klesly, musíme mít také smysl pro perspektivu. Není divu, že se ceny stabilizují po svém dramatickém zvýšení, které jsme viděli v průběhu posledních 12 měsíců,“ uvádí ve zprávě Stephanie McMahon.

Newsletter