Premiér Sobotka: Babišův rozpočet zatím nemá podporu ČSSD

Návrh parametrů státního rozpočtu pro příští rok, s nimiž přišel ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, není pro ČSSD přijatelný. Novinářům to po dnešním jednání koaliční rady řekl předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka. Chce zohlednit mimo jiné požadavky na valorizaci penzí, mezd státních zaměstnanců nebo plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce. Babiš má návrh aktualizovat do středečního jednání vlády, na němž se má schvalovat související Konvergenční program. 

„Sociální demokracie návrh v tuto chvíli za přijatelný nepokládá,“ uvedl premiér. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že požadavky ČSSD znamenají nároky na státní pokladnu ve výši 13 až 15 miliard korun. „Kolegové ze sociální demokracie chtějí rozdávat a my chceme šetřit. A teď se musíme někde na polovině té cesty potkat,“ uvedl Faltýnek. 

Babiš pro příští rok navrhl snížit rozpočtový schodek na 70 miliard korun oproti letošním 100 miliardám. Podle Sobotky patří mezi varianty řešení, jak naplnit priority ČSSD, změna rozpočtového deficitu nebo posílení rozpočtových příjmů. Žádné opatření k navýšení příjmů rozpočtu dnes ale ČSSD podle premiéra nenavrhovala. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že stát by měl hledat právě navýšení příjmů rozpočtu lepším výběrem daní, nejen brát ze státních podniků. 

Podle Sobotky je před schválením Konvergenčního programu a základních parametrů rozpočtu shoda koalice na tom, „jaká bude valorizace penzí, jaké budou výdaje do školství, jaké bude zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru“. „Trváme jako sociální demokraté na tom, aby se valorizovala platba státu za státní pojištěnce do systému zdravotní péče. Jinak si nedokážeme představit, jak budeme v příštím roce financovat další navýšení platů lékařů a zdravotních sester,“ dodal Sobotka.

Penze by se podle přání ČSSD měly zvýšit o 200 korun měsíčně, platy státních zaměstnanců o tři procenta, konkretizoval požadavky ČSSD Faltýnek. 

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. EU vyžaduje mimo jiné pro přijetí eura deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP. Vláda zatím termín přijetí eura nestanovila a podle dřívějších vyjádření premiéra ani zřejmě nestanoví. 

Newsletter