Premiér Tsipras rezignuje a Řekové půjdou (nejspíš) volit

AKTUALIZOVÁNO: Kvůli rozkolu v řecké vládní straně SYRIZA vyvolá řecký premiér Alexis Tsipras předčasné volby v zemi, které se uskuteční zřejmě 20. září, termín ale musí zvolit prezident. Tsipras oznámil svou rezignaci, s ním končí celá vláda. Prezident Prokopis Pavlopulos se má dnes ráno setkat s vůdcem opoziční strany Nová demokracie Evangelosem Meimarakisem, aby ho pověřil sestavením nové vlády. ​

Podle agentury Reuters ale opozice moc šancí na sestavení nového kabinetu nemá, nejpravděpodobnější jsou mimořádné parlamentní volby. Politické manévry v Řecku ve čtvrtek odstartovala demise premiéra Alexise Tsiprase a jeho vlády. Odstupující premiér požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.

Tsipras předtím v televizním projevu prohlásil, že občané mají dostat příležitost se znovu vyjádřit k dalšímu směřování země. Vláda vyjednáním podmínek nového záchranného programu vyčerpala svůj mandát z rovněž předčasných voleb, které se konaly naposledy v lednu tohoto roku. Zadlužené Řecko, jemuž eurozóna tento týden schválila nový záchranný program, tak letos čeká již druhé předčasné hlasování.

Meimarakis má podle agentury Reuters vzhledem k rozložení sil v parlamentu jen málo šancí na to, aby kabinet sestavil. Pokud jeho Nová demokracie neuspěje, předpokládá se, že Pavlopulos jmenuje úřednickou vládu, která zemi povede do voleb. V čele kabinetu má podle ústavy stanout předsedkyně nejvyššího soudu.

Televize ERT včera uvedla, že termín předčasných voleb bude oznámen později, Bloomberg uvádí 20. září a toto datum potvrzuje rostoucí počet zdrojů. V Řecku bylo všeobecně očekáváno, že Tsipras volby někdy v rámci podzimu letošního roku svolá, ale k tomu kroku jej zřejmě dovedla revolta už zhruba třetiny zákonodárců SYRIZY.

Krok může ztělesňovat obavy z vyslovení nedůvěry řecké vládě a dojití ke stejnému výsledku, tedy předčasným volbám, ale s porážkou Tsiprase a jeho názorů a postojů ve vyjednávají s mezinárodními věřiteli. Analytici upozorňují, že zatímco za účelem hlasování o mezinárodní finanční pomoci Tsiprase v parlamentu opozice podpořila, v samotném hlasování o důvěře jeho kabinetu k tomu nebude mít motiv.

Podle řecké ústavy platí, že pokud vláda skoční dříve než po roce od posledních voleb, prezident země pověří pokusem sestavit vládu lídra opozice. Ten má na svůj pokus tři dny. Pokud neuspěje největší opoziční strany, svou šanci dostanou v pořadí druhá a třetí největší opoziční strana.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter