Prezident Biden na amerických trzích. Na která aktiva teď vsadit?

DepositPhotos

Všechny hlasy sice nejsou sečteny, Joe Biden již však dosáhl více než 270 hlasů volitelů, které jsou potřeba ke zvolení amerického prezidenta. Trhy vítězství demokratického kandidáta očekávaly. Co všechno se událo ještě před Bidenovým vítězstvím? A na co si dál vsadit?

Akcie technologických a zdravotnických firem stoupaly, protože Bidenovo nevyhnutelné vítězství a republikánská většina v Senátu rozptylují politickou nejistotu ohledně daní z příjmu právnických osob a zdravotnických reforem, včetně změn ceny léčiv. Zároveň jsme byli svědky propadu spotového indexu volatility VIX a celkového posunu křivky futures na index VIX směrem dolů. To napovídá, že se investoři zbavují zajištění proti koncovému riziku. Všeobecný narativ se vrací k přetahování o akcie, protože jiná alternativa neexistuje. Skutečnost, že nedošlo k očekávané „modré vlně“, vzala prozatím vítr z plachet reflačnímu obchodování a poslala výnosy dluhopisů zase o něco níže. Celkově je tato kombinace reakcí optimální pro akciové trhy a zejména pak pro růstové akcie.

Zdivočelé akcie

Ceny akcií po celém světě rychle rostly a vedení se ujaly americké technologické firmy. Futures a index Nasdaq 100 nabraly tempo už den po uzavření amerických volebních místností.

Ted je v podstatě jisté, že americké volby vyhraje Biden. V Senátu demokraté většinu s největší pravděpodobností nezískají, takže současný stav zůstane do značné míry zachován a nenaplní se předvolební „obavy“ z „modré vlny“, která by mohla vést ke zvýšení sazeb daní z příjmů právnických osob (zejména sazby GILTI z příjmů z nehmotných aktiv) a k reformě zdravotnictví.

Tento scénář podpořil akcie zdravotnických a technologických firem, a to mnohem více než ostatní. Pro energetiku je výsledek voleb neutrální, ať už jde o ropu a plyn nebo o zelenou energii. Zdá se, že rozvíjející se trhy už začínají počítat s určitou změnou zahraniční politiky, která nastane po Bidenově vítězství a která by také mohla přinést vyšší zhodnocení čínských akcií.

Strmý pád indexu volatility

Další významnou událostí, k níž došlo po amerických volbách, byl prudký pokles indexu VIX, který se propadl za pouhé čtyři dny ze 37 na 26. Celá přední část křivky futures na indexu VIX se posunula níž. Patrně proto, že se trh zbavoval zajištění proti koncovému riziku a že zmizela největší nejistota spojená s volbami. Vzhledem k obrovskému objemu jednostranného obchodování retailových investorů v týdenních a měsíčních opcích na individuální akciové tituly si nemyslíme, že by se vrátily dny, kdy byl VIX spot ukotven na velmi nízké hladině a kontango strmě stoupalo. V budoucnu nás čeká trochu jiná volatilita.

Růstové akcie na výsluní

 Když bude Senát v rukou republikánů, velkého fiskálního impulsu se s největší pravděpodobností nedočkáme, proto reflační obchodování poněkud ztrácelo na síle. V důsledku toho zůstanou výnosy z vládních dluhopisů ještě nějakou dobu nízké. Znovu se tak ke slovu dostává  obchodování v režimu „TINA“, tedy „There’s No Alternative“, a ceny dlouhodobých aktiv (růstových akcií, nemovitostí apod.) dále porostou.

Stále také platí, že index Nasdaq 100 reprezentuje nejrychleji rostoucí firmy generující solidní volný cash flow. Podle našich výpočtů se výnosy volného cash flow v indexu Nasdaq 100 pořád drží zhruba 2 % nad nejhorším výnosem do splatnosti globálních korporátních dluhopisů. To znamená značný vzestup ceny u růstových akcií, ale nic, čeho by se bylo třeba bát. Segment růstových akcií navíc přináší násobně vyšší výnosy v případě, že by se přece jen dostavila inflace. Proto jsme i nadále přesvědčeni, že by měli investoři posilovat hlavně své pozice v růstových akciích.

 

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter