Prezident Hollande: U Rouenu zaútočil Islámský stát

Dva ozbrojenci zajali dnes pět rukojmí v kostele v severní Francii. Faráře, který byl mezi jejich zajatci, zabili, další z rukojmích je v kritickém stavu, uvedla agentura AFP. Policisté později oba útočníky zastřelili. Útok spáchali podle prezidenta Françoise Hollandea dva teroristé, kteří se hlásili k hnutí Islámský stát (IS). Hlava státu to podle agentury AFP řekla při návštěvě místa činu. 

Motiv činu zatím není znám, záležitostí se však zabývá protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Dva ozbrojenci zajali dnes pět rukojmí v kostele v severní Francii. Faráře, který byl mezi jejich zajatci, zabili, další z rukojmích je v kritickém stavu, uvedla agentura AFP. Policisté později oba útočníky zastřelili. Muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen dnes dopoledne během mše. Jako rukojmí vzali faráře, dvě jeptišky a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Další jeptišce se podařilo z kostela utéct a přivolat policii.

Na místo dorazily zvláštní policejní jednotky, podle svědků citovaných zpravodajem televize RTL byly slyšet výstřely. Policie následně potvrdila, že oba útočníci „byli zneškodněni“. V kostele ale policisté zůstávají, pátrají po tom, zda útočníci nenechali na místě výbušniny.

Útočníci ale ještě před policejním zásahem zabili dvaadevadesátiletého duchovního a vážně zranili jednu z jeptišek. Podle francouzského ministerstva vnitra je žena „mezi životem a smrtí“.

Francouzský premiér Manuel Valls čin ostře odsoudil. Podle něj šlo o barbarský útok, který zranil celou Francii a všechny katolíky. Premiér prohlásil, že v reakci na čin stojí celá Francie pohromadě.

Na cestě na místo útoku jsou podle médií prezident François Hollande a ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

Atentát Nice: Odhady hovoří o 60 mrtvých a 100 zraněných

Vatikán odsoudil dnešní útok dvou ozbrojenců na kostel v severní Francii, při němž zahynul tamní farář. Označil ho za barbarský čin. Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho je papež František událostí zděšen a odsuzuje všechny formy nenávisti.

„Jsme mimořádně šokováni, protože se toto hrozné násilí stalo v kostele, kde je hlásána boží láska,“ uvedl podle agentury Reuters Lombardi. „Je to další hrozná zpráva, která, bohužel, rozšiřuje řadu násilností, jež nás šokovaly, působí bolest a znepokojení,“ řekl vatikánský mluvčí.

„Papež je informován, cítí bolest a hrůzu tohoto nesmyslného násilí a co nejsilněji odsuzuje všechny formy nenávisti,“ doplnil Lombardi.

Petr Robejšek: Ankara a Nice

Newsletter