Příběh americké ekonomiky. Růst potvrzen, trh práce už tak „růžový“ není

Americká ekonomika expanduje. Potvrdil to dnešní dokument Federálního rezervního systému. Tzv. Béžová kniha uvedla, že v době od poloviny února do konce března byl napříč všemi 12 okresy pozorován mírný růst. Inflační tlaky pak zůstávají pod kontrolou, trh práce však má své mouchy.

„Ceny v americké ekonomice mírně vzrostly,“ přepisuje server CNBC slova dokumentu. Co se týče očekávání firem, mírný růst inflace by měl pokračovat i v nadcházejících měsících. Postupně bychom se tak měli přibližovat inflačnímu cíli na 2 %, což společně se stejným trendem v případě dosažení plné zaměstnanosti nahrává dalšímu utahování měnové politiky.

Pravdou je, že vše není tak růžové, jak by se mohlo zdát. Americké firmy napříč většinou okresů uvedly, že mají problémy s obsazením pracovních pozic s nízkou kvalifikací. Čím dál tím více z nich má dokonce potíže s tím, aby si udržely pracovníky na jejich místech.

Co se týče mezd, tlak na jejich růst pokračuje, a to především ve specifických sektorech, jako je stavebnictví, stejně tak i na pozicích vyžadujících vysokou kvalifikaci. V okrese Atlanta byl dokonce potvrzen pokračující problém s nedostatkem kvalitních zaměstnanců nejen v technických oborech, ale i v retailu, financích či IT.

I přes všechny tyto problémy se míra americké nezaměstnanosti v březnu dostala na 10leté minimum z 4,7 % na 4,5 %.

 

Newsletter