Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Příběh americké ekonomiky. Růst potvrzen, trh práce už tak „růžový“ není

Americká ekonomika expanduje. Potvrdil to dnešní dokument Federálního rezervního systému. Tzv. Béžová kniha uvedla, že v době od poloviny února do konce března byl napříč všemi 12 okresy pozorován mírný růst. Inflační tlaky pak zůstávají pod kontrolou, trh práce však má své mouchy.

„Ceny v americké ekonomice mírně vzrostly,“ přepisuje server CNBC slova dokumentu. Co se týče očekávání firem, mírný růst inflace by měl pokračovat i v nadcházejících měsících. Postupně bychom se tak měli přibližovat inflačnímu cíli na 2 %, což společně se stejným trendem v případě dosažení plné zaměstnanosti nahrává dalšímu utahování měnové politiky.

Pravdou je, že vše není tak růžové, jak by se mohlo zdát. Americké firmy napříč většinou okresů uvedly, že mají problémy s obsazením pracovních pozic s nízkou kvalifikací. Čím dál tím více z nich má dokonce potíže s tím, aby si udržely pracovníky na jejich místech.

Co se týče mezd, tlak na jejich růst pokračuje, a to především ve specifických sektorech, jako je stavebnictví, stejně tak i na pozicích vyžadujících vysokou kvalifikaci. V okrese Atlanta byl dokonce potvrzen pokračující problém s nedostatkem kvalitních zaměstnanců nejen v technických oborech, ale i v retailu, financích či IT.

I přes všechny tyto problémy se míra americké nezaměstnanosti v březnu dostala na 10leté minimum z 4,7 % na 4,5 %.

 

Newsletter