Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Přichází třetí světová válka, bojí se polovina Rusů

Zhoršování vztahů mezi Ruskem a Západem je předzvěstí třetího světového konfliktu, obává se polovina Rusů dle průzkumu ruského, na Kremlu nezávislého, ekonomického centra Levada Center.

Zhruba polovina respondentů kritizuje konflikt v Sýrii a zapojení Ruska do něj a vnímá jej jako rozbušku širokého světového konfliktu. Desetina se vážně a zbývajících 38 procent dotázaných výrazně obává vojenského střetu mezi Rusy a Západem. Zhruba polovina vyjadřuje ruské přítomnosti v Sýrii podporu, jen dvě pětiny z nich ale říkají, že o konfliktu mají jakýs takýs přehled.

Levada Center, vystupující jako nezávislé výzkumé centrum v Rusku, bylo v říjnu pokutováno za to, že se v rozporu s novou ruskou legislativou nezaevidovalo jako „zahraniční agent“, připomíná CNBC.

Sýrie spustí třetí světovou válku Rusko – USA, varuje Turecko

Upozorňuje také na slova britské rozvědky, podle kterého Rusko využívá všech dostupných státních orgánů a sil k „vývozu své zahraniční politiky do světa stále agresívnějším způsobem“.

„Včetně propagandy, špionáže nebo kybernetických útoků. Rusko je dnes výrazně aktivní v Evropě i ve Velké Británii. Úkolem MI5 je s tím pracovat,“ cituje CNBC šéfa MI5 Andrew Parkera. Podle něj je nejvýrazněji na vzestupu právě kybernetický zločin, zatímco pozemní operace byly vidět na Ukrajině a jsou vidět v Sýrii.

AP: Válka udělala z Ukrajiny velkoobchod s nelegálními zbraněmi

Newsletter