Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Přijde recese?

Zdroj: Depositphotos

Finanční trhy v posledních týdnech otočily svůj směr a po dlouhé době krvácení v grafech znovu začaly převládat zelené svíčky. Je to ale opravdu konec medvědího trhu, nebo jen další falešný obrat, po kterém bude následovat pád na nová minima? 

Akcie pomalu přeceňují sazby, recesi nečekají. Fed už se jí začíná bát.

Minulý rok patřil predikcím ohledně formy přistání americké ekonomiky. Nejdříve to vypadalo nevyhnutelně na tvrdé přistání a propad do recese. Poté se investoři začali opírat a znovuotevření Číny a lepší energetickou situaci v Evropě, což začalo zhmotňovat hladké přistání ekonomiky. To velmi rychle znamenalo přehodnocení dalšího vývoje inflace, která by se poblíž 2 % měla dostat někdy začátkem příštího roku. Protože pokud máme před sebou hladké přistání, nebude inflace padat jako kámen. Trhům však dominují ještě větší optimisté. To nás dostalo k možnosti žádného přistání. Na čem je to postaveno?

Tvrdé, měkké a žádné přistání

Namísto přímé recese nebo mírného ekonomického zpomalení může růst zůstat silný, nebo dokonce znovu zrychlit, a společnosti mohou dosáhnout svých odhadovaných zisků. Zastánci tohoto názoru citují nedávné údaje, které ukazují na pokračující dynamiku spotřeby a silného trhu práce.

Kdo sází na pokles, nesází pouze na recesi

Zde přichází subjektivní pohled každého investora, který je v mém případě založen na datech. Historicky lze vysledovat, že velmi odolná ekonomika vždy přichází spolu s odolnou inflací. Čím silnější ekonomika, trh práce a sentiment na trzích doprovázející tyto faktory, tím restriktivnější musí být Fed a držet sazby vyšší delší dobu. To ve finále omezí ekonomický růst a zatíží ceny akcií. Zápis z posledního zasedání Fedu ukázal něco zajímavého. Bankéři se totiž shodli, že se začínají obávat recese, ačkoliv minulým prohlášením dominovala myšlenka, že recesi se lze vyhnout. Jednoduše Fed začíná počítat s recesí, což je mimochodem nejrychlejší možný způsob, jak dosáhnout 2 % inflačního cíle. Toho může dosáhnou ještě vyššími sazbami.

V recesi však věřil do začátku února také trh s dluhopisy. Implikovaná křivka naceňovala, že sazby v druhé polovině roku klesnou o 1 %. Pokles o 1 %, to není žádné hladké přistání. Dnes už trh očekává kosmetické snížení sazeb o 25 bazických bodů, což naznačuje, že pochopil odhodlání Fedu neustoupit inflaci. Stejně tak pochopil, že inflace nebude padat dolů rovnou čarou, což je vidět i na dalších křivkách inflačního očekávání, které rostly za poslední týdny výše.

Zdroj: XTB, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter