„Příměří“: Zlato na 2,5měsíčním dně, ropa se zvedá, koruna sílí

Informační weby ukrajinského prezidenta a Kremlu i světové agentury si zřejmě ještě chvíli budou vyjasňovat, co vlastně bylo dohodnuto a smí být napsáno o klidu v Donbasu. Poslední verzí ukrajinské i ruské strany je „dohoda na mechanismu dosažení příměří“. Jisté je, že zprávy o „trvalém“ „příměří“ na východě Ukrajiny, případně „cestě k míru“ pořádně rozhýbaly vedle akciových také komoditní a měnové trhy. Grafy naleznete v galerii k článku.

Trhy míří vzhůru, Putin a Porošenko sjednali cestu k míru

Zlato na minimech za dva a půl měsíce

Cena zlata po formulaci „trvalé příměří“ spadla na hodnoty z poloviny června. Dnem spotové ceny bylo 1.261 USD za unci, později cena korigovala k 1.265 USD/unce. Měsíční kontrakt na COMEX obchoduje u 1267 USD za unci, dvouměsíční u 1268 USD za unci.

„Srpen znamenal pro zlato nižší fyzickou poptávku i zájem investorů, cenu drahého kovu ale udržovalo právě geopolitické napětí, které kov drželo u podpory 1275/80,“ uvedl pro Reuters Andrey Kryuchenkov z ruské banky VTB. Podle něj lze na komoditě očekávat technickou vlnu prodejů a další podporu kolem 1.250 dolarů za unci. „Určitá nákupní vlna byla patrná kolem 1.265 USD/unce, ale směr je nastaven dolů,“ uvedla MKS. Objem investic v největším světové zlatém ETF fondu SPRD Gold Trust v úterý klesl o 1,8 procenta na 793,2 tuny.“

Měsíční kontrakt na americké lehké ropě WTI obchoduje na trhu COMEX u úrovně 93,75 USD/barel, dvouměsíční těsně pod 93 USD/barel.

Ropa opouští 16měsíční minimum

Ropa Brent se po zprávách kolem Ukrajiny dostala nad 101 dolarů za barel, což znamená vzestup z 16měsíčního dna, na které dosedla v úterý. Podle londýnské Jefferies lze očekávat další vzestup komodity. Podporu získala ropa i včerejšími daty z americké ekonomiky. Aktivita v průmyslu je na 3,5letém maximu, oživily také výdaje ve stavebnictví.

Investoři do komodity vedou v patrnosti konflikty na Střední východě a severu Afriky, ale také posun v kontrole ropné produkce v Iráku a rostoucí výstup v Libyi.

Korunu posílá Ukrajina na měsíční maximum

Slova uklidnění na Ukrajině se přenesla také na měnové trhy a českou korunu posunula na měsíční maximum k euru – 27,65 EURCZK. Koruna posilovala i k dalším světovým měnám. K americkému dolaru je výš o 0,4 % u 21,05 EURCZK, podobně k britské libře pod 34,70 GBPCZK.

Akcie zůstávají výš

Vzestup přes vyjasňování přesného obsahu „dohody“ mezi Ukrajinou a Ruskem o Donbas drží akcie v západní Evropě i našem regionu. Pražská burza posiluje pouze neznatelně, polské akcie ale o 1,5 procenta a Vídeň o 1,3 procenta. Německý index DAX roste o 1,2 %, francouzský CAC o 1,1 %, britský FTSE o 0,7 %. Nejvýrazněji ale rostou akcie ruské, index RTS připisuje přes 4 %, index MICEX kolem 3 procent.

Newsletter