Případ Německo: FinTech v ofenzívě, banky na ústupu

I když německá centrální banka zveřejní výroční statistiku o konsolidaci bankovního sektoru až v květnu, už teď se objevují náznaky, že množství tamních bank a poboček opět pokleslo. Naopak zahraniční banky a ty, které se soustředí na specifické zákazníky, jsou jedněmi z mála, které expandují, uvedla agentura Bloomberg.

Počet spořitelen a družstevních bank, což jsou dva z tradičních tří pilířů německého bankovního systému, poklesl v roce 2017 o 5,1 procenta na 1305, kalkuluje Bloomberg. V loňském roce pokleslo i množství kamenných poboček, a to o 6,4 procenta na 20 976. Data za „zbývající“ banky, tedy onen třetí pilíř, sice ještě nejsou k dispozici, určité náznaky tu již jsou. Například společnost Deutsche Bank měla v letech 2015 a 2016 lehce přes 720 poboček (včetně Berliner Bank, Postbank není zahrnuta). Na konci roku 2017 jich však bylo jen 530, uvedla banka.

„Jeden z důvodů uzavření mnoha poboček je nárůst digitalizace a nové potřeby zákazníků,“ řekl pro agenturu Bloomberg Thomas Schnarr, partner konzultantské společnosti Oliver Wyman. „Zejména malé banky jsou nedostatečně velké na to, aby se přizpůsobily novému prostředí,“ dodal.

Steffen Steudel, mluvčí Národní asociace německých družstevních bank, poukazuje rovněž na na rostoucí regulatorní požadavky: „Množství bank klesá, protože regulace ztěžuje především těm malým schopnost se prosadit. Proto potřebují specialisty na různé typy regulatorních hlášení, kteří ale nejsou snadno dostupní a jsou drazí,“ vysvětlil.

Firma Oliver Wyman poukazuje také na rostoucí důležitost čtvrtého pilíře, do něhož spadají zahraniční banky a noví aktéři na bankovním trhu. Do této skupiny patří především FinTech společnosti, které zostřují konkurenci a útočí na tradiční bankovní byznys model. S tím nakonec souhlasí i Peter Barkow z poradenské společnosti Barkow Consulting: „Expandující banky jsou v Německu spíše výjimkou. Jde hlavně o zahraniční banky vstupující na německý trh,“ uvedl.

 

Mezi významné fintechové společnosti patří například hamburská FFG Finanzcheck Finanzportale. Ta má 225 zaměstnanců a provozuje portál na porovnávání půjček. Ve svém městě dokonce otevřela kamennou pobočku. „Dovedeme si představit i další lokace. Zatím je ještě nemáme ujasněné, ale asi to bude v komerčních oblastech dalších velkých německých měst,“ uvedl její šéf Moritz Thiele.

Jako další může být zmíněna rakouská Easybank, která funguje online a zároveň zastupuje zahraniční finanční instituci. Tato dceřiná firma společnosti Bawag je těsně před vstupem na německý trh, kde chce prorazit proti tradičním bankám se svou značkou Qlick. Zpočátku se chce zaměřit na půjčky neinstitucionálním zákazníkům, další služby budou poté následovat. Datum zahájení její činnosti ještě nebylo upřesněno.

Novou realitu reflektují ale i plány některých zažitých bankovních domů. Rakouská Oberbank letos zamýšlí otevřít osm nových poboček ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Sasko (v současnosti jich má v Německu 28). „Věříme v tržní potenciál německého trhu,“ říká její šéf Franz Gasselsberger. „Naše pobočky se v průměru dostanou do zisku během dvou let,“ předvídá.

Berlínská Deutsche Kreditbank pak rozšiřuje svou síť poboček především pro firemní zákazníky. V posledních dvou letech otevřela devět nových poboček, z toho šest v loňském roce. Jejím cílem je být blíže svým zákazníkům. „Naši experti jsou připraveni navštívit zákazníka v jeho továrně nebo na jeho farmě, aby mohli lépe zhodnotit a postarat se o jejich projekty,“ uvedl mluvčí banky.

Jak se teda zdá, segment FinTech v Německu postupně sílí, byť se zažité instituce drží zuby nehty. Oficiální zpráva německé centrální banky reflektující situaci tamního finančního sektoru sice ještě není známa, ostatní zdroje se však shodují na jeho postupném zeštíhlování. Například Barkow Consulting ve své analýze pro Bloomberg odhaduje, že zeštíhlování sledovaného segmentu loni zrychlilo. Množství bank pokleslo o 4,7 procenta a jejich poboček o 5,9 procenta. Dlouhodobý průměr je 3,2 procenta, resp. 3,3 procenta.

Newsletter