Připojíme celý svět!

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se pod záštitou organizace Internet.org vydal do Indie, kde nastínil své plány pro zdejší pomoc s připojením k internetu. O Facebooku se při tom sotva zmínil. Tato sociální síť v Indii však letos překonala 100 milionů uživatelů a Indie se tak pro Facebook stala druhým největším trhem. Podle výzkumné skupiny eMarketer by do roku 2016 měla dokonce předběhnout stávající jedničku, kterou je USA. Wall Street má momentálně od Facebooku velká očekávání z hlediska příjmů a Indie má největší potenciál pro další růst, možná i to je jeden z důvodů Markovy návštěvy v Indii.

Cílem Internet.org je zpřístupnit internet dvěma třetinám světa, které nejsou dosud připojeny, a poskytnout všem stejné příležitosti, jaké má připojená třetina světa již dnes. Zuckerberg připojení označil za základní lidské právo a fundamentální výzvu. Na stránkách organizace je jeho následující vyjádření ohledně internetu pro stanici CNN: „Lidé připojení použijí k rozhodnutí, jakou vládu chtějí. Poprvé v životě získají přístup ke zdravotní péči. Spojí se s rodinou stovky kilometrů daleko. Získání přístupu k internetu znamená opravdu velký rozdíl.“

K tomu je však potřeba odstranění překážek infrastruktury, dostupnosti a sociální bariéry, kterou je v případě Indie místní jazyk. Jeho cílem je umožnit přístup k internetu všem. Na dvoudenním summitu Internet.org se Zuckerberg nechal slyšet, že „jsou-li lidé připojeni, dosažení úspěchu je jednoduché. Připojení lidé mají lepší přístup k technologiím, vzdělání a pracovním místům.“ Organizace se zaměřuje především na pět miliard lidí bez přístupu k internetu, kteří nemají možnost být online.

Indie 1.1 mld.
Čína 736 mil.
Brazílie 97 mil.
Rusko 55 mil.
(Zdroj: World Bank)

Mezi zakládající členy projektu Internet.org patří společnosti Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm a Samsung. Partneři spolupracují mimo jiné na vývoji levnějších a kvalitnějších smartphonů a zavedení přístupu k internetu i v rámci opomíjených komunit. Zuckerberg také uvedl, že budou intenzivně pracovat na zvýšení připojení na indickém venkově a v této souvislosti během své návštěvě setkal i s premiérem Narendra Modim. Tento vášnivý uživatel Facebooku je v Indii zároveň velmi oblíbený. Na jeho stránce má momentálně necelých 23 milionů fanoušků.

Zuckerberg budoucnost vidí velmi pozitivně: „Indie je napřed v oblasti vědy, techniky i výzkumu. Pokud zde tedy umožníme rozšíření připojení k internetu, bude to benefit pro všechny.“

Newsletter