Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Připravte se na růst cen ropy. Až o 20 procent

Od amerického útoku na Sýrii se ropa pohybuje na čtyřtýdenních maximech. Podle Royal Bank of Canada (RBC) se vinou letní sezony i politických tlaků vyšplhá okolo poloviny roku nahoru až o dvacet procent. Proč?

Šéfka komoditních obchodů RBC Helima Croft prohlásila v rozhovoru pro televizi CNBC, že se, dle analýzy kanadské banky, ropa v nejbližších měsících vyšplhá na cenu něco přes 60 dolarů za barel. Tak razantní nárůst by znamenal zvýšení o dvacet procent. Benzín by pak na americkém trhu zdražil na 1,80 dolaru za galon.

„Předpovídáme růst kolem poloviny roku. Právě končí období údržby a čeká nás pokles zásob, což bude jedním z důvodů růstu cen, které dosud tlačily dolů především vysoké zásoby ve Spojených státech,“ uvedla Croftová.

Tržní podíl OPEC se snižuje. Zabírají si ho Američané

Hodnota černého zlata koncem minulého týdne vyskočila o dvě procenta, a to v návaznosti na dění v Sýrii. Americký prezident Donald Trump nařídil útok na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok v provincii Idlib, ze kterého USA obviňují vládu prezidenta Bašára Asada. V pátek rostla cena typu WTI o procento na 52,24 dolaru za barel, což byla nejvyšší zavírací hodnota za poslední měsíc. Dnes se zatím vyšplhala na 52,54 dolarů za barel. Stále se však od počátku roku nachází o tři procenta níže.

Situace v Sýrii prý zatím s cenou nejdůležitější komodity příliš pohybovat nebude. Po šest let trvající občanské válce je totiž už většina lokální produkce odstavena. Mírné turbulence by však mohly nastat z důvodu jiných politických tlaků. Jedním je další vývoj spolupráce Ruska a států Perského zálivu v omezení prodeje ropy na trh. Druhým jsou květnové prezidentské volby v Íránu, u kterých bude zajímavé pozorovat reakci na intervenční zahraniční politiku Spojených států. Jako další z faktorů banka uvedla obvykle rostoucí poptávku po černém zlatě během letních měsíců.

Švejkování: Admirál Rogers & Rychlá smrt Ryancare

„Pokud nebudou útoky v Sýrii následovány tlakem na svržení prezidenta Bašára Asada, tak se žádný z negativních scénářů neuskuteční. Vliv na ropný trh bude tudíž minimální. Z důvodu rozporuplných názorů amerického prezidenta na Střední východ se však stále pohybujeme v poměrně neznámých a nejasných vodách,“ zanalyzovala Croftová.

Tohle jsou však spíše dlouhodobé předpovědi. Co se týče blížících se událostí, jako klíčovou kanadská banka uvedla schůzi zemí OPEC, které se uskuteční 25. května. To by mohlo mít na ceny černého zlata okamžitý dopad.

„Očekáváme, že OPEC dohodu o omezení prodeje ropy prodlouží o dalších šest měsíců, z čehož se snažíme odvozovat budoucí vývoj v druhé polovině roku,“ dodala Croftová.

Naštvaný Putin. Levná ropa mu maří jeho sen

Newsletter