Pro Evropu podporou Fed i ECB, Praze vládne Erste

Evropské akciové trhy v průběhu čtvrteční seance registrují téměř 1 % růst, když navazují na včerejší pozitivní vývoj v zámoří a především pro trhy pozitivní komentáře ze strany Fedu. Šéfka Fedu Janet Yellen potvrdila, že ponechá v platnosti dlouhodobý výhled úrokových sazeb v podobě sousloví „considerable time“. Rychlejší růst sazeb proti očekávání tedy nepřijde, což by mělo být pro trhy se současnými kroky ECB jasnou podporou.

Stále je ve vzduchu ale riziko ve formě dnešního probíhajícího referenda o možné skotské nezávislosti, jehož výsledek by měl být znám během zítřejšího rána. Možné „ano“ by zřejmě krátkodobě spustilo výprodeje především na bankovních titulech, které by ale ve výsledku mohly představovat dobrou nákupní příležitost.

Z makrodat pro dnešní den byly zveřejněny maloobchodní tržby v Británii, jež za srpen dosáhly růstu ve výši 3,9 %, což bylo téměř v souladu s odhady ve výši 4 %. Před malou chvilkou vyšla ještě data ze zámoří týkající se situace na trhu práce. Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly 280tis. oproti očekávaným 305tis. Vyšla také data ohledně situace v realitním sektoru, kdy počet nových domů dosáhl 956tis. oproti očekávaným 1037tis.

Z jednotlivých sektorů si dnes nejlépe vede chemický, technologický a také bankovní.

Západoevropské banky si připisují více jak 1 % zisky.

U nás se daří hlavně akciím Erste bank, které zřejmě těží i z blížící se rebalance indexu CECE a PX. Vzhledem k nedávnému výraznému pádu, by měla titulu vzrůst váha zastoupených akcií o 35 % resp. o 30 %. S blížícím se zítřejším závěrem seance lze tak sázet na rostoucí nákupní aktivitu. Daří se i akciím ČEZu, které rostou o necelá 2 % a vrací se k nedávným maximům u 645 Kč. S menším 0,3 % ziskem prozatím seanci přechází Komerční banka, která se obchoduje u 5048 Kč. Zbytek trhu tradičně prochází seancí jen za minimálního objemu. Celkový objem na trhu přesahuje 400 mil. Kč. 

Newsletter