Problémy ropného trhu? Po roce 2020 nedostatek investic

Mezinárodní energetická agentura (IEA) dnes vydala svůj dlouhodobý výhled ropného trhu. V rámci toho předpověděla výrazný růst cen, který může přijít v souvislosti s minimálními investicemi sektoru.

IEA varuje, že v době po roce 2020 může dojít na výrazný převis poptávky po ropě nad její nabídku, a to v souvislosti nedostatkem investic potřebných k nové těžbě. Pokud by se situace na ropném trhu nezměnila a firmy a vlády nezačaly investovat do nových ropných projektů, cena komodity by mohla jít výrazně nahoru.

V rámci jednotlivých oblastí je v současnosti pozorován nárůst ropné nabídky především v oblasti Severní Ameriky a Brazílie. Obnova aktivity je pak patrná především u amerických ropných těžařů využívajících metodu frakování. Trvání tohoto trendu však bude do budoucna záviset na vývoji cen.

Zrození nového obra. Potřebuje však odbornou pomoc

„Neměli bychom usnout na vavřínech,“ přepisuje server CNBC slova Fatiha Birola, ředitele IEA. „V dohledné době nespatřujeme možné dosažení vrcholu poptávky po ropě, proto, pokud nedojde na rychlou a globální obnovu investiční činnosti, před námi možná stojí další období zvýšené volatility ropných cen.“

Agentura předpovídá, že poptávka po černém zlatě během příštích pěti let poroste. Ke konci roku 2019 by dokonce mohla převýšit hranici 100 milionů barelů za den. V rámci jednotlivých zemí bychom pak mohli pozorovat to, jak indická poptávka po ropě převýší tu čínskou.

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

„S tím, jak je postupně umazáván výrazný přebytek ropných zásob, je hlavní otázkou, jestli bude obnovena investiční činnost,“ píše IEA ve své zprávě. „Důležité je, zda ropné společnosti a vlády pochopí aktuální důvěru v obnovu celého sektoru jakožto odrazový můstek a začnou tak investovat do nových projektů.“

Cena ropy Brent aktuálně padá o -0,04 % až na 55,88 USD. WTI odepisuje -0,36 %, což odpovídá 53,14 USD.

Ropný držkopád. O kolik peněz OPEC přišel?

Newsletter