Proč Babiš evidenci tržeb zase odloží

Česká ekonomika byla letos v prvním pololetí jedním z nejrychleji rostoucích hospodářství vyspělého světa. A je dobrý důvod předpokládat, že podobně se jí daří a bude dařit v pololetí druhém. Míra nezaměstnanosti v ČR je aktuálně jedna z nejnižších v Evropě.  Tyto výsledky jistě voliči přičtou k dobru stranám současné vládní koalice. Ačkoli ty se zatím do ničeho příliš „nemontují“ a nechávají ekonomiku vézt se na cyklické vlně.

Rychlý růst ekonomiky: Kde hledat příčiny?

Další plusový bodík si vláda může započítat po dnešním zveřejnění srpnového plnění rozpočtu. Ministerstvo financí má totiž směle nakročeno k tomu, aby za celý letošní rok vykázalo jeden z nejlepších výsledků svého hospodaření v novodobé české historii. Letošní rozpočtový schodek bude opět – podobně jako loni – výrazně nižší než schválených sto miliard, a to zřejmě až o 25 nebo 30 miliard korun. Nebude problém tato čísla interpretovat tak, že vláda zapracovala dokonce i na zlepšení výběru daní. I když pravda je spíše taková, že za zlepšením plnění zatím stojí hlavně přechodný příliv peněz z evropských fondů.

Ekonomika roste, nezaměstnanost klesá, schodek padá. A vládní politici už rychle vymýšlejí, jak si koupit voliče. Zdroje na to nyní mají. I díky úsporným opatřením předchozích vlád. Premiér Sobotka dává jasně najevo, že schodek ve výši 70 miliard pro příští rok se mu zdá příliš „těsný“. Za celá ta léta, po která se ve vrcholné politice pohybuje, se zkrátka nezměnil. Jako by před námi stál Sobotka ve verzi roku 2004. Jakoby mezitím nenastala žádná ekonomická krize, která zřetelně signalizovala, jak prospěšné je mít veřejné finance v pořádku v ekonomicky špatných časech. Bohužel pro nás, bohudík pro Sobotku, špatné časy přečkal v závětří, bez angažmá ve vládní funkci – bez toho, aby musel přímo čelit ekonomické krizi. S ekonomickými cykly to prostě vážně „koulí“. Ve vládě figuroval za předchozího boomu, ve vládě je opět i nyní. Za krize a recese jej volič vykázal do opozice. Zatímco Nečas s Kalousek si částečně vylámali zuby i kvůli někdejšímu Sobotkovu rozhazování z let 2002 až 2006, kvůli němuž museli nepopulárně utáhnout opasky v čase krize (čímž není řečeno, že by se nedopouštěli chyb, za něž mohou výhradně sami), Sobotka teď těží právě i z tohoto utahování opasků. Dítě politické štěstěny.

Voliče si ale bude kupovat i z neerárních peněz. Zaměstnavatelům vláda poručila opět zvýšit minimální mzdu. Ta přitom za poslední léta vykazuje už v tuto chvíli třikrát rychlejší tempo růstu než mzda průměrná.  

Kromě skokového zvyšování minimální mzdy se Sobotkova vláda hodlá zapsat i elektronickou evidencí tržeb. S ní je to ale mnohem složitější než se zvýšením minimální mzdy. Pár stovek sem, pár stovek tam, tak nějak vládní představitelé evidentně nahlížejí zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé ať si poradí! To s evidencí tržeb si bude muset nejprve poradit samotná vláda, hlavně šéf kasy Babiš. Třeba jen zavádění a ladění technických řešení celého systému si může vyžádat celé roky. Přitom výsledky se dostavit nemusí, jak napovídá odborná literatura či vlastně i chorvatská zkušenost. Rozhodně ne takové výsledky, které by vládním stranám přihrály zásadní počet dodatečných voličů.

Proč teď už vůbec nesouhlasím s evidencí tržeb

Navíc, pokud se Sobotkovi, Babišovi a spol. podaří prodat současná příznivá čísla k plnění rozpočtu jakožto důsledek zlepšení výběru daní, utlumí tím přirozeně zároveň poptávku veřejnosti po něm. A dále: proč se ostatně nyní „montovat“ do ekonomiky, když tak bezvadně šlape? Proč dávat opozici téma a proč ji nahrávat na smeč v případě – nikoli nepravděpodobném –, že se během zavádění systému evidence „něco pokazí“. Víme, jak to dopadlo s centrálním registrem vozidel.

Zkrátka a dobře, čím blíže budou volby a čím déle se udrží nynější dobrý dojem z rozpočtového hospodaření (bez ohledu na to, zda za něj může nadsazení schodku, které opticky činí hospodaření lepší, ekonomický růst nebo opravdu zlepšený výběr daní), tím níže klesne pravděpodobnost, že elektronická evidence tržeb bude spuštěna ještě během funkčního období stávající vlády.    

Newsletter