Proč bude prosinec nezapomenutelný měsíc pro globální ekonomiku i trhy

Zdroj: Depositphotos

Prosinec se stane pro světovou ekonomiku a trhy významným měsícem. Proč tomu tak bude? Důvodů je celá řada.

Změny v čínské pandemické politice

Čína provádí významné změny své pandemické politiky. Nedávno oznámila novou iniciativu na podporu dalšího očkování starších osob a také zmírnila požadavky testování v některých velkých městech. Investoři tyto zprávy přijali velmi pozitivně, což vedlo k růstu čínských akcií. Objevily se také spekulace, že Čína oznámí nový, méně přísný soubor národních pandemických opatření, což by mohlo podpořit ekonomiku a dodat čínským akciím další sílu.

Růstový cíl Číny

V polovině prosince se v Číně sejdou vrcholní politici na Central Economic Work Conference, tj. Ústřední konferenci o hospodářské práci, aby se dohodli na klíčových hospodářských politikách pro nadcházející rok. Všichni se budou soustředit na růstový cíl stanovený pro rok 2023. Konkrétně na to, zda bude cíl 5 %, nebo vyšší. Očekávám, že 5 % či více a že budou zavedeny podpůrná fiskální opatření, která Číně pomohou cíle dosáhnout. Čínská centrální banka navíc nedávno snížila sazbu povinných minimálních rezerv. Předpokládám, že její podpůrná politika bude pokračovat. To by mohlo připravit půdu pro výrazně silnější hospodářský růst v příštím roce.

Index Tankan

Tento index sleduje kondici japonského výrobního sektoru, Je očekáváno, že 14. prosince ukáže, jak se zlepšila situace od předchozího čtvrtletí. Některé nedávné ekonomické údaje z Japonska zklamaly, například maloobchodní tržby. Zklamání z indexu Tankan by mohlo naznačit méně pozitivní výhled japonské ekonomiky a krátkodobě zatížit japonské akcie, a to navzdory podpůrné politice centrální banky.

Americká inflace

Sleduji zejména index spotřebitelských cen (CPI), index cen výrobců (PPI) a předběžná inflační očekávání Michiganské univerzity. I když se domnívám, že prosincové zvýšení sazeb o 50 bazických bodů je téměř hotovou věcí, existuje malá šance, že by Fed mohl místo toho zvýšit sazby o 75 bodů. Nedomnívám se, že by vyšší růst mezd ve zprávě o zaměstnanosti z předminulého týdne sám o sobě stačil k vyššímu zvýšení. Pokud však na něj naváže vyšší než očekávaná inflace nebo inflační očekávání, mohlo by to názor centrální banky změnit. Připomeňme, že v červnu Fed sdělil, že zvýší sazby „pouze“ o 50 bazických bodů. Avšak jen několik dní před oznámením sazeb byla reportována nad očekávání vyšší spotřebitelská inflace i inflační očekávání měřená Michiganskou univerzitou, a Fed se nakonec přiklonil ke zvýšení o 75 bazických bodů. Nadcházející údaje mají jen malou šanci ovlivnit prosincové rozhodnutí, s největší pravděpodobností ale přispějí k vyšší volatilitě trhů.

Měnový výbor Fedu

Ekonomické projekce měnového výboiru Fedu (FOMC) a doprovodná tisková konference jsou naplánovány na středu 14. prosince. Trhy se nebudou soustředit jen na prosincové zvýšení sazeb. Zaměří se na to, jaký bude odhadovaný vrchol úroků a kdy Fed stiskne tlačítko „pauza“, protože to pomůže odhadnout, jak se bude vyvíjet akciový trh a kdy se může rozvinout hospodářské oživení. A právě tisková konference FOMC i „dot plot! graf nám o tom dají mnohem lepší představu.

Evropská centrální banka

Zdá se, že inflace v eurozóně dosáhla svého vrcholu. To zvyšuje pravděpodobnost, že ECB na svém zasedání 15. prosince sníží tempo zvyšování úrokových sazeb na 50 bazických bodů. Guvernérka ECB Lagardeová však na nedávné konferenci s dosažením inflačního vrcholu příliš nesouhlasila. Varovala před nebezpečím neukotvených inflačních očekávání, čímž naznačila, že by se mohla při posilování důvěryhodnosti ECB přiklonit k víc jestřábímu postoji.

Sledování trhů

Prosinec bývá dobrým měsícem pro riziková aktiva, což inspirovalo vznik termínu „Santa Claus rally“, který popisuje pozdní prosincové růsty. Od roku 1950 jde o třetí nejlepší měsíc pro index S&P 500, to samé pak od roku 1971 platí u indexu NASDAQ Composite. Druhý nejlepším měsícem od roku 1979 je prosinec v případě indexu Russell 2000. I mezinárodní akcie se historicky zúčastnily Santa Claus rally. Například průměrný měsíční výnos indexu FTSE 100 dosahuje za prosinec 2,55 %, průměrný výnos indexu MSCI Emerging Markets pak 3,18 % a průměrný výnos indexu MSCI EAFE 2,34 %. U indexu Hang Seng jde o 1,79 %.

V letošním roce trhy významně ovlivnill Fed a další centrální banky se svým historickým zpřísňováním měnové politiky. Očekávám, že měnové autority budou mít i v prosinci převažující vliv na akcie. Kromě toho by na akcie mohly vyvíjet tlak směrem dolů i snížené revize zisků. Proto pro tento měsíc očekávám značnou volatilitu.

Předpokládám, že letošní prosinec bude pro globální ekonomiku a trhy nezapomenutelný, protože se připravujeme na rok 2023.

Zdroj: Invesco

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter