Proč by Amerika neměla být tak v klidu?

Americká ekonomika vykazuje dobrá čísla. Inflace roste podle plánu Fedu, trh práce je v dobrém stavu, akciové trhy trhají rekordy. Hotová idylka, řeknete si. Bohužel tomu tak není. Spojené státy totiž ohrožuje tikající bomba, která každou chvílí pravděpodobně vybuchne.

Nízké úrokové sazby prozatím pomohly zmírnit dluhové problémy Ameriky. Tento stav však dlouho nevydrží. Tak okomentoval současnou situaci Peter Shiff, prezident a CEO společnosti Euro Pacific Capital. Dluhová bomba podle něj tak již brzy exploduje.

„Myslím si, že se Federální rezervní systém pokusí vybruslit z této šlamastyky prostřednictvím inflace,“ řekl Schiff v rozhovoru pro server CNBC. „Pravdou je, že se tak jeden problém přelije do druhého ještě horšího. Ano, nízké úrokové sazby sice americké vládě usnadnily obsluhu dluhu, ovšem o jeho splácení nemůže být žádná řeč.“

Miliardář: Brilantní proslov! Úpadek k socialismu skončil

Shiffův komentář přišel možná těsně před dosažením dalšího rekordu. Zatímco index Dow Jones pokořil hranici 20 tisíc bodů, někteří analytici již vidí další klíčovou událost, a to dosažení 20 bilionů dolarů dluhu americké státní kasy, k čemuž nepochybně přispěje Trumpova administrativa a s ní spojovaný plán fiskální expanze.

„Ekonomice nepomůžete zvýšením vládních výdajů zaměřených například na infrastrukturu,“ řekl Schiff. „Fakt, že tím přispějete k tvorbě nových pracovních míst, tu sice je, ovšem stejně tak přijdeme o jiná pracovní místa, která vinou umělého přesměrování zdrojů nevzniknou. A tím myslím taková zaměstnání, která mohla být mnohem produktivnější.“

Proč bude Amerika fungovat i za Trumpa? Prozradí Buffett

Newsletter