Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Proč jsou dluhopisy lepší než akcie?

Minulý týden si americké akcie připsaly hromadné zisky. I přesto však analytici investiční společnosti BlackRock investory varují, aby se nenechali napálit. Mnohem lepší a bezpečnější volbou než akcie jsou totiž dle analytického týmu dluhopisy.

Federální rezervní systém svou nečinností v oblasti úrokové politiky poslal trhy poměrně hluboko do mínusu, který byl však v posledních týdnech zcela vymazán. Co však zůstalo, je nejistota a strach ohledně toho, co bude příště. Jeffrey Rosenberg, managing director BlackRocku, je přesvědčen, že právě kolísavost trhů, reprezentovaná vyšší volatilitou, nahrává ve prospěch dluhových instrumentů.

„Guvernérka Yellenová silně srazila obavu z předčasného a potenciálně nepříznivého dopadu navýšení sazeb. I to samo nám dává indicii o tom, jak velké by prvotní zvýšení sazeb mohlo být,“ řekl Rosenberg v rozhovoru pro CNBC. „Proto jsme v tomto směru nakloněni k dluhopisům, a to především z hlediska úrokového rizika,“ dodal.

„Paranormální“ akcie

I přesto, že se americká centrální banka rozhodla nenavýšit své sazby, akciové indexy si ve výsledku připisují plusové body. To je něco, co je dle Rosenberga doslova „paranormální.“ Situace, kdy špatná zpráva vyvolá pozitivní reakci, dle jeho názoru jednoduše není normální. Dluhopisy však v tomto směru zůstaly naštěstí „nezasaženy.“

„Proti riziku na akciových trzích si udržujeme silně defenzivní pozice, a to pomocí dluhopisů. Děláme tak přesně z důvodu globálního ekonomického zpomalování, před kterým Fed varoval,“ popsal Rosenberg situaci společnosti. Z jeho pohledu je totiž s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie, spojena vysoká zranitelnost, obzvláště pokud jsou trhy silně volatilní, jako je tomu v posledních týdnech.

Index S&P500 si za poslední měsíc připsal 3,5 % a jen minulý pátek zakončil týdenní růst o velikosti 3,26 %, což je nejlepší výsledek od prosince 2014. V případě dluhopisů, resp. burzovně obchodovaných fondů ETF, byla situace relativně stabilní, bez výraznějších pozitivních překvapení. Sledovaný benchmark Total Bond Market ETF a Core U.S. Aggregate Bond ETF ​ si během roku udržovaly stabilní výnosy.

To však dle dluhopisového experta není důvod, proč tyto instrumenty zatracovat. Rosenberg naopak tvrdí, že sazby nebudou rozhodně zvýšeny o tolik, kolik si někteří investoři myslí. Potenciální volatilita spojená s tímto krokem je tak snadno „zneškodnitelná“ právě prostřednictvím investice do dluhopisů, míní expert.

Newsletter