Proč koruna posiluje a dál posilovat bude

Klíčové body

  • Kondice českého průmyslu je příznivá. Meziroční nárůst průmyslové aktivity v prosinci činil 0,5 %.
  • Německý průmysl v prosinci meziměsíčně stagnoval, očekáván byl růst o 0,3 %.
  • Česká koruna zpevňuje proti euru pod hranici 25,70 Kč za euro.
Zdroj: Depositphotos

Průmyslu se v době protipandemických opatření daří lépe než sektoru služeb. Česká průmyslová produkce v prosinci meziročně vzrostla o 0,5 %. Hlavní zásluhu měly automobilky. Nad očekávání lepší data a jasná linie České národní banky tlačí na silnější korunu. Děje se tak prostřednictvím rostoucích tržních sazeb. Trhy v rámci příštích 12 měsíců začínají postupně zaceňovat bezmála dvojí zvýšení sazeb ČNB o 25 bazických bodů.

Průmysl je v době pandemie tahounem české ekonomiky. Průmyslová produkce v prosinci po očištění dat vzrostla meziročně o 0,5 %, meziměsíčně pak oproti listopadu o 0,2 %. Celkově však průmyslová produkce v roce 2020 meziročně klesla o 8 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla shodně o 8 % a průměrná mzda v sekundéru vzrostla o 1,9 %. Oživení českého průmyslu ke konci loňského roku jde především za automobilovým průmyslem, kde produkce v prosinci meziročně vzrostla o 14,9 %. Problémy s dodávkami klíčových výrobních vstupů, kde největší nedostatek hrozí u čipů – klíčových jednotek elektroniky automobilu, pravděpodobně způsobí zpomalení aktivity tohoto segmentu. Problém s nedostatkem čipů je celosvětový. Jejich výrobci se nyní více soustředí na rostoucí poptávku jejich hlavních zákazníků – producentů spotřební elektroniky, kteří jsou z pohledu objemu zakázek pro výrobce zajímavější.

Německý průmysl si na rozdíl od toho českého dal v prosinci roku 2020 pauzu. Prosincové hodnoty se po očištění nelišily od hodnot z listopadu. Očekáván byl přitom meziměsíční růst na úrovni 0,3 %. Výkon německého průmyslu tak poprvé za osm měsíců nerostl. Ve srovnání s prosincem roku 2019 dokonce o 1 % poklesl. Meziroční pokles průmyslové produkce v Německu za rok 2020 dosáhl na 8,5 %. Data ukazují, že se začaly silněji projevovat důsledky omezení ve spojitosti s pandemií jak na německém trhu, tak i u největších obchodních partnerů.

V době současných lockdownů a dalších restrikcí se průmyslu daří obecně lépe než sektoru služeb. V České republice i v Německu lze v posledních měsících pozorovat význam průmyslu v celkové ekonomické aktivitě. Poslední čísla však naznačují, že německý průmysl není v takové kondici, aby zvrátil stagnaci, či přímo zpomalení ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku. To by byla špatná zpráva i pro českou ekonomiku vlivem silného provázání s Německem. Vedle propadu nových objednávek a problémů s dodávkami výrobních vstupů zpomalují německý průmysl také restrikce v boji s virem COVID-19. Počet nových případů onemocnění koronavirem v Německu, podobně jako v České republice, značí, že platnost restrikcí bude na středeční schůzi německé vlády dále prodloužena.

Příznivá situace v českém průmyslu a jasná linie politiky České národní banky ve vztahu k možnostem zvýšení úrokových v letošním roce přispívá k tlakům na silnější korunu. Korunové FRA sazby v tomto týdnu dále rostou. V rámci příštích dvanácti měsíců již plně zacenily zvýšení sazby ČNB o 25 bazických bodů a v tomto směru pokračují dál. Ke korunovým ziskům pak přispívá i pozitivní tržní nálada, kterou by z hlediska rizikových měn mohl podpořit globálně oslabující dolar.

Koruna tak navázala na trend z minulého týdne a dále zpevňuje proti euru až pod hranici 25,70 korun za euro, tedy na na nejsilnější hodnoty od začátku pandemie. Z hlediska dalšího vývoje bude klíčový posun tržních sazeb v kombinaci s tržním sentimentem. Věříme, že by se koruna mohla během tohoto týdne posunout ještě dále směrem k 25,60 za euro.

Z technického hlediska je podle nás zajímavou hranicí 25,50 za euro, která by mohla zafungovat jako psychologický, kulatý, support. K tomu, abychom se v nejbližší době posunuli výrazněji pod tuto úroveň, však patrně nebude dostatek potřebné podpory, ať už z hlediska podle nás čím dál omezenějšího prostoru pro růst tržních sazeb (nečekáme zaceňování více než dvou zvýšení o 25 bodů během příštích 12 měsíců), tak z hlediska síly tržního sentimentu. Ten by musel zahrnovat například citelné oslabení dolaru vůči euru, což by vzhledem k vývoji delších amerických sazeb nemuselo v brzké době přijít, jak psal kolega Berka již včera. Z dlouhodobějšího hlediska, zejména ve druhé polovině roku, ale tento vývoj očekáváme, což jde v ruku v ruce s naším výhledem posunu koruny do pásma 25,00 až 25,50 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2080 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,72 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1982 do 1,2088 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,63 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,19 až 21,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter