Proč propadl zisk Goldmanů a Citi vydělala o půlku víc?

Zcela opačně vyznívají čerstvě zveřejněné výsledky dvou klíčových amerických, nadnárodně působících bank, Goldman Sachs a Citigroup. Zatímco Goldmani utrpěli zejména pod tíhou výsledku z obchodování meziroční pokles čistého zisku o více jak třetinu, Citi naopak vydělal meziročně o víc jak polovinu více a její zisky z více jak poloviny plynou ze zahraničí.

Čistý zisk Goldman Sachs ve třetím letošním čtvrtletí meziročně padl o 36 procent na 1,43 miliardy dolarů či 2,90 dolaru na akcii z 2,24 miliardy dolarů či 4,57 dolaru na akcii a nedosáhl tak na očekávání ekonomů a analytiků podle agentury Bloomberg, kteří čekali tři dolary na akcii. Podobně dopadly tržby 6,86 miliardy dolarů při očekávání 7 miliard dolarů.

Kde hledat důvod propadu ve výsledcích? Výnos banky z obchodů s fixním příjmem padl o 34 procent. U JPMorgan Chase je to 23 a Bank of America jen 11 procent. Goldman Sachs krom jiného zatěžuje také vyjednávaní o urovnání sporů ohledně prodejů hypotečního dluhu, které vedly k finanční krizi. Urovnání se má pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami dolarů a banky na něj vyhradila 1,45 miliardy dolarů do rezerv – to ve druhé čtvrtině roku. Odhad možných škod ale zvýšila na bezmála šest miliard dolarů.

Goldmanům se naopak dařilo u akvizičního poradenství, kde tržby vylétly o polovinu a tradingu akcií s růstem o více jak třetinu. Šéf Goldman Sachs Blankfein v září oznámil léčitelnou formu rakoviny a podstoupení chemoterapie. Výsledky v rámci telekonference nekomentuje.

Citigroup dopadla celkovými výsledky opačně než Goldman Sachs. Čistý zisk zvedla o 51 procent na 4,29 miliardy dolarů či 1,35 dolaru na akcii z 2,84 miliardy dolarů či 88 centů na akcii před rokem. Zisk je tak nad odhadem dle Bloomberg 1,27 dolaru na akcii.

Bank pod vedením Michaela Corbata prochází úsporou nákladů, prodejem části aktiv a uzavíráním části poboček. Tržby banky meziročně klesly o 7,8 procenta na 18,5 miliardy dolarů, náklady ale o 18 procent k 10,7 miliardy dolarů. Zisk z obchodování pod tlakem obchodů s fixními příjmy klesl oproti Goldman Sachs pouze o 10 procent. Faktem ale je, že ještě v polovině září finanční ředitel John Gerspach předpovídal pouze 5% pokles. 

Newsletter