Proč se budí investoři?

Zapomeňte na Fed a zvyšování sazeb. Dluhopisové investory budí mnohem horší noční můra. Která?

Více jak 30 % obchodníků zaměřujících se na dluhopisy s investičním ratingem se mnohem více než vyšších sazeb bojí sílícího politického populismu napříč celým světem. Vyplynulo to z posledního průzkumu Bank of America, který se zaměřil na aktuální výčet rizik úvěrového trhu. Hned na druhém místě se umístil nárůst výnosů (aka další dluhopisový výprodej), dále pak selhání politiky ECB a snižující se likvidita.

„Prosincový výsledek jasně ukázal, že populismus je tím hlavním strašákem dluhopisového světa,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie. „Na základě toho začali investoři připravovat svá portfolia na nadcházející rok, u kterého reálně hrozí právě nadvláda populismu.“

Není se čemu divit. Rok 2016 mnohé překvapil. To, co bylo všeobecně očekáváno, ve výsledku skončilo jinak, ať už je řeč o brexitu přes volbu amerického prezidenta až po italské referendum. Nervozitu o to více podporuje vidina několika voleb, a to především v rámci Evropy.

Technická analýza: Rally amerických bondů skončila

Během příštích 12 měsíců budou lidé hlasovat o novém politickém vedení například v Německu, Francii a Nizozemí, tedy v oblastech, kde se protievropská hnutí těší postupně rostoucí oblibě. Souběžně s tím jsou pak ve hře i fiskální expanze, především pak ta americká, která je ztotožňována s administrativou Donalda Trumpa.

V návaznosti na to se investoři postupně odvracejí od státních dluhopisů a zaměřují se na ty korporátní. V kurzu je momentálně segment průmyslu, ale znovuobjevené oblibě se rovněž těší i ropní těžaři. V tomto směru se však jedná o firemní bondy s kratší maturitou, o čemž svědčí redukce dlouhých pozic u instrumentů se splatností deset let a více o celkem 54 %, a to od října letošního roku.

Jak poznat, kdy je konec?

Ropa za 80 dolarů? Ano i ne

Newsletter