Proč se stát Angel investorem? Dá se tím hezky vydělat!

Zaprvé, buďme k sobě upřímní, se tím dá hezky vydělat. Všichni vám řeknou, že neinvestují kvůli zisku, že je baví poznávat lidi, nápady, měnit svět. To všechno platí a je to naprosto zásadní. Ale když o někom řekneme, že je úspěšný investor, máme jediné měřítko a to je zhodnocení investic. Jason Calacanis je jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších Angel investorů. Je na něm hrozně vidět, jak ho to baví. Ale úspěšný je ne proto, že si to užívá, ale protože ze 120 investic čtyřikrát chytil unicorna. A jak říká, nikde jinde se nedá tolik vydělat jako Angel investováním.

Ale teď jsem napsal něco, co zavání hlubší myšlenkou. On je opravdu úspěšný proto, že dělá něco, co ho baví. Tak je to se vším a s každým. Takže pozor. Angel investing je neskutečně zábavný. Riskujete, že vás to chytne a už nepustí. A když vás to nechytne, nedělejte to. Protože ten zisk tady přichází hrozně pomalu a opravdu spíš jako vedlejší produkt. Budete investovat, protože budete věřit lidem, myšlenkám. Nedokážete si říct, letos investuji X, příští rok vydělám Y a pak v dalších letech znova a bude mě to živit. Když budete šikovní, budete mít přístup k zajímavým projektům a lidem a dokážete vybrat ty pravé, je velmi pravděpodobné, že dlouhodobě budete mít hezký výdělek. Ale nečekejte, že vás to bude živit hned.

Důležité je slovo dlouhodobě. Musíte počítat s rizikem a vytrvat. Když uděláte letos deset investic a za pět let už osm firem nebude existovat, může se to zdát jako propadák. Ale ono to znamená, že dvě vaše investice jsou živé a určitě aspoň trochu úspěšné. A i jedna úspěšná investice z deseti má potenciál vám vydělat velmi hezký zisk. Návratnost v řádech stovek i tisíc násobků investovaných peněz, tak se definuje opravdu úspěšná investice.

 

A teď ty ne úplně finanční motivace. Každý úspěšný (více či méně) člověk dojde k jednou k bodu, kdy si řekne „Něco jsem dokázal, něco umím, je čas se o to podělit“. Investování je ten správný způsob. Většina zakladatelů startupů nemá vaše životní zkušenosti. Je zde ale jedna zásadní podmínka – soustřeďte se na předávání hodnoty. Nenechte se ovládnout vlastním egem, jde o business a ne o sebe prezentaci.

Jako angel investor se budete scházet se spoustou lidí. Někteří vás pouze připraví o čas, někteří mají ambice a potenciál měnit svět. Můžete narazit na naivitu, ale určitě narazíte na obrovskou energii. A inspiraci. Nedokážu si představit více elektrizující prostředí. Uvidíte projekty, většinou nedokonalé, ale máte šanci některý, který ovlivní celý svět. Nudit se opravdu nebudete.

Přinutí vás to zvednout hlavu, dívat se, co se děje jinde ve světě. Angel investor by měl přemýšlet, kam svět směřuje, jaké budou trendy za několik let. A hledat projekty, které mají tu správnou vizi.

Takže proč se stát angel investorem? Protože chcete vydělat, protože máte co říct a poradit, protože se chcete bavit, být u toho, když se něco děje. Pomůžete jiným a tím zároveň uděláte něco pro sebe.

Newsletter