Proč se vyplatí být „pasivní“

Uvažujete o tom, zda se vyplatí svěřit prostředky aktivně řízeným fondům? Data z trhu hovoří jasně. Skutečnost je taková, že pasivní investiční přístup dlouhodobě poráží většinu aktivně spravovaných fondů. Tento paradox investování umocňuje fakt, že nákladovost pasivního přístupu se pohybuje v řádech desetin procent ročně, kdežto aktivní fondy si bez ohledu na výsledek každoročně za svoji činnost strhávají jednotky procent.

Ilustrace srovnání výkonnosti aktivních vs. pasivních fondů: zelené úseky = lepší zhodnocení aktivních bez započtení průměrného poplatku za správu ve výši 2 % ročně (reálně tedy zaostávají mnohem více), šedé úseky = lepší zhodnocení pasivních.

Tuto situaci stále více reflektují právě investované peníze na trhu, což nám potvrzuje i ilustrace výzkumu investiční banky Goldman Sachs, která je uvedena níže. Chytré peníze přecházejí čím dál více do pasivních investičních strategií a ty tak tvoří již zhruba 40 % zastoupení ve správě peněz. Drtivá většina aktivních portfolio manažerů si zkrátka na své navýšené náklady, dlouhodobě 2 a více % oproti průměru trhu, není schopna vydělat.

A jaká je praxe v ČR? Bohužel je stále obvyklé platit výrazně podprůměrnému aktivnímu fondu 2 a více % ročně bez ohledu na výsledek a ve zprávě o hospodaření se nechat klamně přesvědčit portfolio manažerem, že fond je a bude výborný.

Jaká jsou tedy východiska? Prioritou by měla být kvalitní informovanost a finanční gramotnost. Ta bohužel zatím stále pokulhává. Taktéž zde není výrazná poptávka z řad drobných investorů po produktech, které by mohl využít snadno i laik. Přesto zde již existují velmi dobré možnosti, jak chytře investovat i pomocí levného pasivního přístupu, ať už jde o fondy nebo vlastní správu kapitálu, například formou průběžného nákupu akciových indexů.

Rádi byste se o problematice dozvěděli více, a především konkrétně zjistili, jak vše prakticky využít? To a mnohem více se dozvíte v novém webináři, který pro Vás Forex-Zone.cz pro tento měsíc připravil ve spolupráci s předními českými tradery.

Obsahuje reklamní sdělení.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter