Proč se zajímat o dividendové aristokraty?

Nepodceňujte vzdělání. Cesta k úspěšnému investování je lemována vstřebáváním nových informací, bez toho to nejde, říká Zdenek Zaňka, soukromý investor a zakladatel úspěšných projektů Quastic.cz a Trhy.cz. Investování se věnuje více než deset let. Za tuto dobu nasbíral mnoho zkušeností, o které se s vámi podělí již tento pátek 29. listopadu na investiční konferenci MoneyExpo Invest Praha 2019, kde bude mít přednášku o dividendových králích a aristokratech.

Jak dlouho se trhům a akciím věnujete?

Obchoduji od roku 2006, ale akciím se věnuji od roku 2010. Finanční krizi jsem zažil především z pohledu komoditního obchodníka, tehdy jsem pracoval na trading desk u jednoho brokera. Ale akciím jsem neutekl ani tak, takže jsem velmi dobře viděl, jak se chovají a taky jejich potenciál, což mě k nim mimo jiné přivedlo.

To už je pěkných pár let. Pojďme k dividendovým aristokratům. Mohl byste je ve zkratce představit?

Na začátek řeknu, co je to vlastně dividenda – je to jednoduše podíl na zisku. Společnost vydělá peníze a zisk rozdělí mezi akcionáře formou dividend. A na burze jsou společnosti, které dividendy pravidelně zvyšují, a to třeba 10, 25 nebo dokonce 50 let v řadě. Společnosti, které je zvyšují minimálně 25 let v řadě, jsou dividendoví aristokraté. Ti, co je zvyšují 50 a více let v řadě, jsou dividendoví králové. Jsou to často společnosti, které dominují určitému tržnímu segmentu, patří tam například Coca Cola, 3M nebo AT&T.

To zní zajímavě. Mohl byste uvést hlavní důvody, proč se o ně jako investor zajímat?

Hlavní výhodou je, že už délka vyplácení dividend mluví o kvalitě společnosti. Jsou to často velké a opravdu kvalitní společnosti. Navíc, dividenda je reálný pasívní příjem investora, který postupem času roste. Dnes například investuji do dividendové akcie 100 tisíc a dividenda bude 4000 korun. Postupem času ale dividendy rostou a můj výnos postupně vzroste na desítky procent z původní investice. Dnes do nich někteří lidé začínají investovat místo do dluhopisů. Mají samozřejmě riziko spojené s hodnotou akcie, ale rostoucí výnos je něco, co vám dluhopis nedá. Navíc dividendový výnos je často vyšší než výnosy státních dluhopisů.

Stačí si tedy vybrat oblíbenou společnost z dividendových aristokratů a do ní investovat? Doporučil byste je začátečníkům?

Začátečníkům určitě ano, protože jsou na analýzu snadnější. Určitě ale nestačí jen vybrat akcii a koupit. Je potřeba udělat alespoň základní analýzu finančního zdraví a ocenění. Každá investice do akcie se má skládat ze dvou složek – kvalitní akcie a dobré ceny. To, že je akcie kvalitní, ještě neznamená, že je za dobrou cenu. A pokud koupíme předraženou akcii, může její cena spadnout, ale pořád bude kvalitní. Finanční analýza nám řekne, zda je společnosti kvalitní. A analýza ocenění zase to, zda je za dobrou cenu.

Jak takovou analýzu udělat?

Jsou na to postupy, kde analyzujeme účetní výsledky. U dividendových aristokratů to ani není tak těžké, protože už členství v této elitní skupině mluví o jejich kvalitě. Na mojí přednášce to budu ukazovat.

Dostal jste se ke své přednášce. O čem bude?

Budu mluvit o dividendových aristokratech. Chci to vzít prakticky, takže minimum teorie, ale pak ukážu analýzu finančního zdraví a ocenění na jedné konkrétní akcii. Která to bude se dozvíte až na konferenci.

Co byste na závěr doporučil začínajícím investorům?

Nepodceňujte vzdělání. Cesta k úspěšnému investování je lemována vstřebáváním nových informací, bez toho to nejde. Musíte se naučit, jak akcie analyzovat. Tomu se nevyhnete. Ať budete investovat do akcií nebo do komodity, vždy se musíte vzdělávat, bez toho se nehnete. Takže se vzdělávejte a vzhůru k úspěšnému investování.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter