Americké výnosy navýšily pokles a dolar ztráty nad 1,0510 za euro. Důvodem nad očekávání slabá data z trhu práce. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Proč zesílil propad kryptoměn?

Zdroj: Depositphotos

Kryptoměny jsou v sestupném trendu od listopadu 2021. Poslední týdny však byly pro digitální aktiva obzvláště bolestivé. Slabý sentiment přetrvává nejen mezi investory se zaměřením na kryptoměny, ale také na akciové indexy, které mají za sebou jeden z nejslabších šesti měsíců v historii akciového trhu.

Páteční alarmující údaje z americké ekonomiky v kombinaci s již tak křehkým sentimentem na trhu způsobily exponenciální výprodej indexů, což stáhlo i kryptoměny. Rekordně nízká spotřebitelská nálada a překvapivě vyšší inflace vyvolávají obavy z agresivního cyklu zpřísňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému. Růst kryptoměn se časově shodoval s obdobím bezprecedentně uvolněné měnové politiky, což není náhoda. Z tohoto ekonomického prostředí získával také Bitcoin a další kryptoměny, které dnes mohutně ztrácejí v důsledku změny politiky centrální banky a averze investorů k riziku.

Teorie, že Bitcoin chrání před inflací, kterou se fanoušci digitálních aktiv snažili prosazovat, se zatím ukazuje jako nepodložená. I omezená nabídka Bitcoinu se jeví jako nedostatečný argument pro růst. Kryptoměny jako riziková aktiva podobná technologickým akciím mají tendenci ztrácet jako první, když slábne sentiment investorů. Zároveň však mohou dosáhnout silných růstů, když roste chuť riskovat a zlepšuje se sentiment. Stejně jako u akcií je oceňování kryptoměn primárně řízeno likviditou trhu a cenou peněz.

S rostoucí inflací a nejistotou se investiční příležitosti pro drobné investory rozplývají. Finanční instituce jsou si toho vědomy a mohou odložit nákupy velkých kryptoměn, dokud nebudou mít jistotu zlepšující se globální ekonomiky. Panické výprodeje v minulosti někdy představovaly nákupní příležitosti na trhu s kryptoměnami. Přesto na obzoru nejsou žádné události, které by mohly přimět velký kapitál k návratu do trhu.

Problémy v krypto světě

Inflace a cena peněz nejsou všechno. Poslední dny byly také plné událostí relevantních pro samotný trh s kryptoměnami. Toto odvětví čelí poklesu důvěry v digitální aktiva a decentralizované finanční služby promované v roce 2021, nezávislé na bankovním systému.

Krach Luny zasel semínka nejistoty mezi investory a ta v poslední době přiživila problémy se sítí Ethereum, pozastavení výběrů z největší kryptoměnové burzy Binance nebo blokace výběrů a převodů na decentralizované finanční platformě Celsius. Platforma nabízela pokročilé formy tzv. „DeFi“, což jsou mimo jiné půjčky v kryptoměnách nebo jiné formy úvěru. V tuto chvíli se zdá, že projekt je insolventní, a to znamená ztráty jdoucí do miliard dolarů. Trh s kryptoměnami se obává zásahů a širšího auditu ze strany regulátorů, které by mohly potenciálně odhalit podvody a ponzi schémata v prostoru DeFi.

Obavy investorů vzrostly také kolem druhé největší kryptoměny Ethereum, jejíž transformaci na velmi očekávanou verzi 2.0 vývojáři opět odložili. To vše v kombinaci s hrozivými daty z ekonomiky a výprodeji hlavních akciových indexů vytvořilo efekt nabídkové bomby, která explodovala na kryptotrhu a způsobila masivní výprodeje.

Kdy očekávat růst ceny bitcoinu?

Bitcoin je vysoce volatilní aktivum, ale za posledních 12 let přinesl investorům mnohem větší výnosy než index S&P 500 nebo akcie velkých technologických společností. Trh s kryptoměnami se vyznačuje „přehnanými reakcemi“ a výkyvy v řádu desítek procent nejsou ničím neobvyklým.

Předvídání cenového dna se nyní zdá být extrémně obtížné, protože tržní a makroekonomické podmínky jsou nesrovnatelné s předchozími lety. Bitcoin se dostal pod 200týdenní klouzavý průměr poblíž 22 000 USD, což mělo za následek další poklesy cen o desítky procent v předchozích cyklech. Cena během poklesů klesla až o 85 %, což by znamenalo pokles ceny v blízkosti 10 000 USD. Katalyzátorem takového kroku by mohl být možný kolaps stablecoinu Tether, jehož kapitalizace je sedmkrát větší než Celsius a jehož základy jsou stejně sporné.

Situace se přitom vůbec nemusí opakovat; v předchozích cyklech bylo zapojení institucí na trhu s kryptoměnami a obecné povědomí účastníků kryptotrhu v porovnání s dnešní situací velmi nízké. Pokud však centrální banky signalizují jestřábí politiku a nejistota na širokém trhu nenajde katalyzátor stabilizace, mohlo by to vyvolat další nestabilizace na trhu digitálních aktiv.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

 

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter